Kontejnerová loď Ever Given, jež v březnu šest dnů blokovala Suezský průplav, dnes zvedla kotvy po třech měsících na Velkém Hořkém jezeru. Držela ji zde na základě soudního příkazu Správa Suezského průplavu (SCA), která požadovala odškodné. Majitelé a pojistitelé lodi a SCA v neděli informovali, že se dohodli. Podrobnosti vyrovnání nezveřejnili. Kromě peněz má Suezský kanál dostat i remorkér. 

Přes 400 metrů dlouhá kontejnerová loď o hmotnosti 220 tisíc tun zablokovala Suezský průplav v úterý 23. března. Vyprostit se ji podařilo po šesti dnech, kdy blokovala provoz v obou směrech a kdy zhruba 400 lodí muselo čekat opodál. Incident narušil světové obchodní řetězce.

Podle svědka agentury Reuters na palubě remorkéru se Ever Given ve středu začala pohybovat na sever na Velkém Hořkém jezeře, které odděluje dvě části průplavu a kde plavidlo kotvilo se svou indickou posádkou od pondělí 29. března. Jedna z největších lodí svého druhu má na palubě přibližně 18 300 kontejnerů.

Související

Správa Suezského průplavu požadovala za záchrannou operaci a další ztráty odškodné přesahující 900 milionů dolarů (19,5 miliardy korun), které později snížila na 550 milionů dolarů. Při vymáhání nároku zadržela loď na základě soudního příkazu, což vyvolalo spor s pojistiteli lodi a japonským vlastníkem, společností Shoei Kisen. V úterý egyptský soud zadržení plavidla zrušil.

Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. V loňském roce tímto kanálem proplulo více než 19 tisíc lodí. Pro Egypt je Suezský průplav důležitým zdrojem devizových příjmů.

ČTĚTE Z ČASOPISU LOGISTIKA: Zranitelné jsou nejen lodě, ale i celý obchod. Drama v Suezu vyproštěním lodi Ever Given zdaleka neskončilo

Související