Americká přepravní a zásilková společnost UPS oznámila, že plánuje nakoupit elektrické letouny s vertikálním vzletem a přistáním eVTOL Alia od společnosti Beta Technologies. UPS aktuálně působí ve 220 zemích po celém světě.

UPS společně se svou dceřinou firmou UPS Flight Forward tak rozšíří své letecké přepravní služby na menších a středních trzích. Tato tichá letadla budou mít přistávací plochu včetně dobíjecích stanic v blízkosti logistických center UPS, což umožní zkrátit dobu přepravy, snížit emise vozidel i provozní náklady. Společnost UPS to oznámila v tiskové zprávě. 

Elektrický letoun má přepravní kapacitu přes 635 kilogramů a dokáže letět rychlostí 273 kilometrů za hodinu, s doletem 402 kilometrů. Novou přepravní službu využijí zejména zákazníci z oblasti zdravotní péče a malé a střední podniky. Prvních 150 elektrických letounů má Beta Technologies dodat UPS v roce 2024. V současnosti probíhají letové zkoušky letounů eVTOL Alia, které podléhají schvalování amerického federálního leteckého úřadu FAA.

Stroj eVTOL Alia má čtyři pevné vertikální vrtule a jednu tlačnou vrtuli pro dopředný let. Nabíjení baterií trvá maximálně hodinu. Dobíjecí stanici lze použít také u pozemních vozidel na elektrický pohon. řekl Juan Perez, hlavní ředitel pro informace a techniku UPS.

„Nová letadla otevřou možnosti pro nové služby a budou sloužit jako základ pro budoucí řešení směřující ke snížení emisního profilu našeho leteckého a pozemního provozu,“ řekl Juan Perez, ředitel pro informace a techniku UPS.

Společnost UPS v současné době provozuje více než 12 tisíc vozidel na alternativní palivo a plánuje nákup až 10 tisíc elektrických dodávek značky Arrival.

O vzniku společnosti UPS a její filozofii píšeme podrobně v aktuálním tištěném vydání měsíčníku Logistika, elektronickou verzi článku čtětě ve webovém archivu Logistiky ZDE.

Pravidelně též informujeme například o inovacích UPS v oblasti doručování zásilek pomocí, dronů, například ZDE o zasílání léků na předpis.