Světová letecká osobní doprava dosáhne úrovně před koronavirovou krizí nejdříve v roce 2024. V aktualizovaném výhledu to uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které zotavení leteckého odvětví dříve prognózovalo na rok 2023. Zhoršení výhledu sdružení odůvodnilo nárůstem případů nákazy ve Spojených státech a v rozvojových zemích a slabším výhledem korporátního cestování.

Krátkodobému výhledu dále přitěžují přetrvávající cestovní omezení a nové restrikce na některých trzích, uvedlo sdružení IATA, které odhad meziročního poklesu přepravených pasažérů letos zvýšilo na 55 procent z dubnové prognózy 46 procent.

Jak psal časopis Logistika v článku Zranitelné dodavatelské řetězce čeká obrat, v době největších omezení kvůli koronavirové krizi vypadlo letecké cargo, které se normálně vozí především v trupu pasažérských letů. Ty ale v době největšího náporu covidu-19 prakticky přestaly létat. Nyní řadě aerolinek hrozí konec, propouštějí a vyjednávají o státní podpoře. Letadla specializovaná na nákladní přepravu tak jsou enormně vytížená, takže letečtí dopravci zvedají ceny. Na krizi vydělávají železniční dopravci, kteří vozí zboží mezi Asií a Evropou, tratě jsou ovšem rovněž vytížené.

Nejnovější prognóza expertů IATA naznačuje, že tyto trendy ovlivní přepravu nadlouho. "Ve druhé polovině roku budeme svědky pomalejšího oživení (osobní letecké dopravy - pozn. red.), než v jaké jsme doufali," uvedl hlavní ekonom sdružení Brian Pearce. Počet přepravených cestujících v červnu meziročně klesl o 86,5 procenta, v květnu o 91 procent.

Nemálo nejistoty podle Pearce vyvolal překvapivý krok Británie, která v neděli 26. července cestovatelům ze Španělska uložila karanténu. Výhled dále negativně ovlivnilo šíření koronaviru ve Spojených státech a rozvojových zemích, které zastupují 40 procent světové letecké dopravy, napsala IATA. Výrazně by mohlo trvale ubýt služebních cest korporátních klientů, což by ohrozilo ziskovost dálkových tras. Velké společnosti drží výdaje na uzdě a více využívají videokonferencí, které se během pandemie staly normou.

Související