Společnost Cargo-partner rozšiřuje své logistické centrum v areálu Logicor Park Prague Airport v Dobrovízi, přímo vedle obřího distribučního centra e-shopu Amazon.

Na začátku roku otevřený sklad s plochou 11 tisíc metrů čtverečních a kapacitou 11 tisíc paletových míst, který zahrnuje i celní sklad, se nyní zvětší o halu s řízenou teplotou. Ta má plochu 1400 metrů čtverečních a kapacitu 1800 paletových míst. Uvnitř se udržuje teplota v rozmezí +2 °C až +8 °C. Nový provoz, který má certifikát HACCP, je tak určený především pro skladování potravinářských výrobků a dalšího zboží citlivého na změny teploty.

„Tímto skladem reagujeme na požadavky našich zákazníků z odvětví potravinářských výrobků a zboží podléhajícího zkáze. Jako další krok získáme v červenci certifikaci IFS,“ uvedl Stefan Krauter, majitel společnosti Cargo-partner. „Lokalita v bezprostřední blízkosti pražského letiště představuje ideální základnu pro vnitrostátní i mezinárodní distribuci a pomůže našim zákazníkům zefektivnit jejich podnikání.“

To si myslí i řada dalších společností, které si v poslední době vybraly tuto oblast na severozápad od Prahy v okolí hlavního českého letiště jako svou logistickou základnu.

Nedávno oznámila například společnost Zásilkovna, že tu i kvůli expanzi do zahraničí bude otevírat své desáté depo.

U Pavlova bude zase nové moderní logistické centrum stavět lékárenský distributor ViaPharma, u Jenče rozšiřuje své distribuční centrum dodavatel pracovních pomůcek Cerva Group, nové balíkové překladiště ve Velkých Přílepech má Geis a dokončuje se rozšíření velkého logistického centra u Pavlova pro společnost Panalpina. Příkladů je ale mnohem více.

"Praha-západ zažila minulý rok boom výstavby průmyslových nemovitostí především díky tomu, že tu v minulých letech developeři skoupili pozemky v zónách a nyní disponují povoleními," uvedl Harry Bannatyne, regionální ředitel průmyslového oddělení Colliers Praha. 

Lokalita je oblíbená hlavně proto, že má strategicky výhodnou polohu, a to nejen díky blízkosti velkého letiště a krátké dojezdové vzdálenosti do Prahy, ale také díky napojení na nedalekou dálnici D5 směřující do Německa a na další dálnice v okolí. Klíčová je však také dobrá dostupnost pracovní síly. 

"Oblast Prahy-západ je z pohledu nabídky prostor zajímavá tím, že na relativně malém území mezi dálnicemi D5 a D7 je devět moderních parků, které vlastní a rozvijí osm investorů, respektive developerů. Všechny tyto parky jsou velmi dobře dostupné pro nákladní i osobní dopravu a u většiny z nich je i kvalitní napojení na MHD. Kromě blízkosti letiště, které je pro řadu logistických firem velmi důležité, je důvodem atraktivity této oblasti i město Kladno jako zdroj kvalitní pracovní síly," říká Martin Šumera, vedoucí průmyslového oddělení společnosti 108 Agency. 

A výstavba tu bude pokračovat i dále. "V tuto chvíli víme o minimálně pěti projektech, které jsou v přípravné fázi a které budou umět dodat nové kapacity v průběhu let 2020 a 2021. Navíc některé z existujících parků mají ještě rozvojové kapacity," dodal Martin Šumera.

"V těchto lokalitách dojde k dalšímu rozvoji s rozšířením stávajících parků i výstavbě na nových pozemcích, které rozvíjejí téměř všichni významní developeři na D5 včetně CTP a Amesbury v Chrášťanech," uvedl Harry Bannatyne. 

Podle sdružení Industrial Research Forum vzrostla celková plocha moderních průmyslových prostor určených k pronájmu v České republice v prvním čtvrtletí roku 2019 na 7,97 milionů metrů čtverečních. Z toho v Praze a okolí je něco přes 3 miliony metrů čtverečních. 

"Během roku 2018 a prvního čtvrtletí 2019 bylo na území velké Prahy dokončeno více než 330 tisíc metrů čtverečních nových skladových hal, z nich přibližně 120 tisíc jen v oblasti Praha-západ. Tato čísla dokládají výše zmíněnou atraktivitu lokality. Navíc evidujeme zvýšenou aktivitu největších developerů na trhu v této oblasti, kdy během dvou až tří let by zde mohlo vzniknout dalších přibližně 180 tisíc metrů čtverečních průmyslových ploch v několika připravovaných projektech," uvedl Miroslav Kotek, ředitel průmyslového oddělení Colliers. 

Míra neobsazenosti vzrostla

Podíl spekulativní výstavby industriálních prostor v Česku, tedy bez předem zajištěného nájemce, v prvním čtvrtletí 2019 mírně vzrostl na 56 procent.

Největší novou transakcí byl předpronájem v industriálním parku Finapra Mnichovo Hradiště, kde si logistická společnost DB Schenker pronajala celkem 18 500 metrů čtverečních. Druhou největší nájemní transakcí byl pronájem haly v Prologis Park Prague D1 West II, kterou uzavřela logistická společnost DHL Supply Chain.

Na konci prvního čtvrtletí 2019 dosáhla míra neobsazenosti v České republice 4,8 procent, což představuje nárůst o 41 bazických bodů oproti předchozímu čtvrtletí. Celkově je v současné době na trhu 380 tisíc metrů čtverečních moderních průmyslových prostor, které jsou připraveny k okamžitému nastěhování. Neobsazenost průmyslových prostor v Praze a jejím nejbližším okolí na konci roku dosahovala 4,1 procent.

Související