Samotné cloudové služby Amazon Web Services zvýšily tržby o 69,4 procenta na výsledných 2,41 miliardy dolarů - Ilustrační foto.
Samotné cloudové služby Amazon Web Services zvýšily tržby o 69,4 procenta na výsledných 2,41 miliardy dolarů - Ilustrační foto.
autor: HN - Jan Schejbal

Internetový obchod Amazon ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšil své tržby o 21,8 procenta. Pomohly mu k tomu vánoční nákupy a také robustní rozvoj jeho cloudových služeb, informovala ve čtvrtek agentura Reuters. Přesto však výsledky nenaplnily očekávání analytiků a hodnota akcií firmy se ve čtvrtečním prodlouženém obchodování propadla o téměř 13 procent.

Podle ve čtvrtek zveřejněných hospodářských výsledků za poslední čtvrtletí loňského roku zaznamenal největší internetový obchod na světě zisk 482 milionů dolarů (11,9 miliardy korun), což odpovídá jednomu dolaru na akcii. Analytici očekávali zisk 1,55 dolaru na akcii. Ve stejném období předchozího roku činil zisk firmy 214 milionů dolarů.

V Severní Americe vzrostl obrat prodeje o 24 procent, na 21,5 miliardy dolarů. Samotné cloudové služby Amazon Web Services zvýšily tržby o 69,4 procenta na výsledných 2,41 miliardy dolarů. To však znamená zpomalení růstu, protože ve třetím čtvrtletí meziroční růst tržeb činil více než 78 procent.

Firmě, která loni v září otevřela distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy, v posledním čtvrtletí roku 2015 výrazně vzrostly provozní náklady - o více než 20 procent na 34,64 miliardy dolarů.

Autoři: ČTK, riz