Mezinárodní železniční dopravce PKP Cargo International začal pro tureckého poskytovatele logistických služeb MARS Logistics provozovat vlaky na maďarském, slovenském a českém úseku nové přímé železniční linky, která spojuje turecký přístav Halkali na evropském břehu Instabulu a nedávno otevřený terminál v Kolíně. Vlaky budou převážet především díly pro automobilový průmysl.

"Frekvence přeprav je nyní jednou týdně, ale ke konci srpna bude navýšena na tři vlaky za týden, jak plánuje společnost MARS Logistics," sdělil mluvčí firmy PKP Cargo Lukáš Kresač.

Náklad tvoří především turecké zboží pro automobilový průmysl. "V pětačtyřicetistopých kontejnerech a doplňkově výměnných nástavbách se ale budou převážet i produkty chemického nebo textilního průmyslu. Český Kolín byl vybrán, protože se zde nachází velké množství zákazníků automobilového průmyslu," konstatoval mluvčí.

Předseda představenstva společnosti Maciej Walczyk uvedl, že jde o další příklad rozvoje v koridoru sever-jih, kterému firma ve své strategii do budoucna věnuje velkou pozornost. "Spolu s našimi logistickými a spedičními partnery podporujeme intermodální dopravu napříč Evropou, která je ekologičtější než doprava silniční, produkuje méně emisí skleníkových plynů a odlehčuje již tak přetížené evropské silnice a dálnice," uvedl Walczyk. Kombinovaná doprava je podle něj navíc rychlejší a bezpečnější.

Skupina PKP Cargo International se sídlem v Ostravě patří mezi největší soukromé železniční nákladní přepravce v Evropě. Ve vozovém parku má více než 150 lokomotiv a 4500 vozů. V Česku vlastní terminál kombinované dopravy v Paskově u Ostravy, provozuje více než 60 železničních vleček, vlastní přes 330 kilometrů tratí. Zaměstnává přibližně 1800 lidí.

Firma patří do polské skupiny PKP Cargo, která je největším nákladním železničním dopravcem v Polsku a předním v Evropské unii. V roce 2019 dosáhla skupina tržeb 4,87 miliardy zlotých (přibližně 29 miliard korun) a přepravila 108,6 milionu tun nákladů.

Související