Mobile Industrial Robots (MiR), mezinárodní výrobce autonomních mobilních robotů (AMR), zaznamenal začátkem tohoto roku rekordní poptávku po svých výrobcích. Prodej robotů spoleřnoti MiR byl v prvním čtvrtletí roku 2021 byl o 55 procent vyšší ve srovnání se stejným obdobím v roku loňského 2020 a společnost tak dosáhla historicky nejlepšího první čtvrtletí. Trh střední a východní Evropy rostl ještě výrazněji, když se ve srovnání s loňským prvním kvartálem zdvojnásobil.

Další rozvoj automatizace – s covidem i po covidu

Celosvětově nyní pracují s autonomními roboty MiR již tisíce zaměstnanců průmyslových firem, jakými jsou Novo Nordisk, Ford, Honeywell a další, které optimalizují svoje logistické procesy. Mezi zákazníky firmy aktuálně patří také z velké části nadnárodní podniky, které dále rozšiřují své flotily robotů MiR s cílem automatizovat manipulaci s materiálem a interní logistiku.

Automatizace a digitalizace jsou považovány za jedno z nejdůležitějších opatření umožňujících další rozvoji výrobních podniků, a sice jak během pandemie covidu-19, tak v nadcházejícím období. To je také jeden z důvodů, proč se mnoho pilotních AMR projektů proměnilo do nasazení velkých flotil s až 50 roboty.

Automatizace vnitropodnikové dopravy se velmi rychle rozvíjí v automobilovém a elektronickém průmyslu, AMR roboty ale stále více využívají firmy z farmaceutického průmyslu, logistiky a sektoru FMCG. Celosvětová pandemie způsobila také dramatický rozvoj čisticích modulů pro roboty MiR, kdy jsou roboty autonomně používány k dezinfekci kanceláří, nemocnic a dalších veřejných míst k eliminaci šíření viru.

Výrobci technologií navíc stále více využívají integraci robotických platforem MiR do svých stávajících produktů tak, aby jejich automatizační řešení byla mobilní a flexibilní. Například společnost KEN Hygiene Systems automatizovala s využitím robotů MiR plnění a vyplachování dezinfekčních zařízení v nemocnicích.

Nový systém pro správu flotil robotů AMR

Od roku 2015, kdy společnost představila svůj první kolaborativní robot MiR100 a vstoupila na trh přepravních robotů, se počet konkurenčních řešení výrazně zvýšil, a MiR ï proto nadále investovala do dalšího rozvoje.

Nejvovější robot od Mobile Industrial Robots, stroj MiR250.
Nejvovější robot od Mobile Industrial Robots, stroj MiR250.
Foto: Mobile Industrial Robots

„Jedním z důvodů, proč jsou výsledky v prvním čtvrtletí tak silné, je zvýšený nárůst prodeje našeho nejnovějšího robota MiR250. Robot je konstruován tak, aby byl dostatečně robustní pro průmyslové prostředí a zároveň agilní a bezpečný pro dynamická výrobní a logistická prostředí. Zaměřili jsme se na další vývoj výkonného systému MiRFleet pro správu flotil robotů MiR a jejich integraci do dalších zákaznických systémů, jako například ERP a WMS,“ říká Søren E. Nielsen, který v roce 2020 přešel z pozice CTO ve společnosti MiR na pozici prezidenta společnosti. MiR podle něj také nedávno zavedla nový systém servisní podpory pro všechny své zákazníky na lokální i globální úrovni.

MiR přijímá další odborníky

Během prvního čtvrtletí roku 2021 se k MiR připojilo 26 nových pracovníků, aby podpořili růst a rozvoj firmy na všech frontách. Odpovídá to desetiprocentnímu nárůstu počtu zaměstnanců. A společnost najímá další zaměstnance – aktuálně nabízí více než 20 nových pozic.
Firma se sídlem v dánském Odense byla založena a je řízena odborníky s dlouholetou zkušeností z dánského robotického průmyslu. V roce 2018 byla koupena společností Teradyne, předním dodavatelem automatizačního vybavení pro testování.

V České republice a na Slovensku dodávají produkty MiR na trh společnosti Amtech, Dreamland PLC a MTS.

Související