Symbolickým poklepáním na základní kámen zahájila společnost MD logistika výstavbu nové mrazírenské komory C10 ve svém areálu v Dašicích ve východních Čechách. Firma tak pokračuje v rozšiřování svých skladových kapacit. „Stále vnímáme ze strany zákazníků trvající poptávku po kvalitních skladovacích prostorech, což platí především o mražených skladech. Pro chystaný sklad proto již máme reálné poptávky stávajících i nových zákazníků,“ říká generální ředitel MD logistiky Robert Kuchar.

Mrazírenská komora C10 nabídne na ploše 1778 metrů čtverečních v základním uspořádání 3692 paletových míst při standardní teplotě -24° Celsia. Sklad díky svému vnitřnímu prostoru o objemu 33 900 metrů krychlových pojme zhruba 112 plných kamionů zboží a zvýší tak kapacitu MD logistiky pro mražené zboží zhruba o pětinu. Výstavbu na základě výběrového řízení provede firma Marhold a.s., se zahájením zkušebního provozu se počítá v prosinci letošního roku. Jde o investici ve výši 70 milionů korun.

Budova bude bezprostředně sousedit se zatím nejnovějším mrazírenským skladem C9 zprovozněným v roce 2017 a bude mít i srovnatelnou velikost.

Pět paletových regálů nad sebou

„Dispozice budovy bude podobná jako u C9 a její světlá výška umožní uložení pěti paletových regálů nad sebou. Spolu s C9 půjde o jednu z největších nedělených mrazírenských komor v republice,“ uvádí technický ředitel MD logistiky Milan Stránský. Uspořádání skladu bez jediného vnitřního sloupu umožní jeho stoprocentní osazení regály a dovoluje i maximální variabilitu jejich uspořádání. Počítá se s instalací úsporných LED světel, které mají oproti klasickým svítidlům nižší tepelný výkon do okolí, což je v chlazeném prostoru žádoucí.

Nová mrazírenská komora bude napojena na stávající strojovnu chlazení, jejíž výkon je po nedávné modernizaci dostačující. Fasáda budovy bude opláštěna trapézovými plechy a její východní stěna orientovaná ven z areálu MD logistiky bude porostlá zelení.

Stavba dočasně zkomplikuje fungování areálu MD logistiky v Dašicích. „Z důvodu záboru prostorů na uskladnění naváženého materiálu jsme mírně zmenšili parkovací prostory pro tahače a návěsy, což pocítíme především během víkendů. Situaci komplikuje i souběh s probíhající modernizací dalších mrazírenských komor zaměřenou na úspory energií,“ vysvětluje Milan Stránský.

Výstavba suchého skladu

Popsaná investiční akce není jediná, kterou MD logistika v současné době připravuje – ve fázi projektové přípravy je také výstavba suchého skladu S2 o kapacitě 40 tisíc paletových míst v Dašicích. „Konečné rozhodnutí bude přijato na základě zájmu potenciálních zákazníků. V tomto případě o využití skladu jednáme mimo jiné s jedním významným hráčem v oblasti internetového obchodu,“ doplňuje obchodní ředitel MD logistiky Jiří Hubinka.

Umístění nových skladových kapacit MD logistiky ve východočeských Dašicích je ideální pro rychlou obsluhu českého a slovenského trhu a celého regionu střední Evropy. V nejbližších letech bude zprovozněn nový úsek dálnice D35 Časy – Ostrov z Pardubic směrem na Olomouc, jehož součástí je i sjezd Dašice. „Díky tomu získáme rychlé napojení na dálniční síť a Dašice tak ještě posílí svoji strategickou polohu přibližně ve středu někdejšího Československa. To nám pomůže k efektivní distribuci chlazeného a mraženého zboží našich klientů, pro něž je čas spolu se zachováním stanoveného teplotního režimu klíčovým parametrem kvality služby,“ vysvětluje obchodní manažerka MD logistiky Kateřina Kačírková.

Zahájení stavby byli přitomni (na snímku zleva): Vít Hruška, výrobní ředitel, Marhold a.s.;
Jiří Čihák, stavbyvedoucí, Marhold a.s.; Lukáš Skokan, předseda představenstva, Marhold a.s.;
Viktor Meduna, generální projektant, Code spol. s r.o.; Filip Žiačik, provozní ředitel, MD logistika, a.s.; Libor Matoušek, technický dozor investora a koordinátor BOZP; Milan Stránský, technický ředitel, MD logistika, a.s.; Jiří Pavlíček, technologie chlazení, Syteza s.r.o. .

 

Související