V roce 2020 odevzdali Češi k recyklaci 2 156 tun použitých baterií. V přepočtu každý obyvatel vytřídil zhruba osm tužkových baterií typu AA. Podle aktuálních dat společnosti Ecobat, která v Česku zajišťuje sběr a recyklaci baterií, nejaktivnější ve sběru odpadních baterií byli lidé na Vysočině, v Hlavním městě Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji. Nejvíce baterií se vybralo v obchodech, na druhém místě jsou sběrná místa v městských a obecních úřadech či sběrných dvorech a na třetím je firemní sektor. 

Ve srovnání s předešlými roky vzrostlo množství baterií, které se loni dostaly do oběhu. Z informací od výrobců a prodejců vyplývá, že šlo o meziroční nárůst přibližně na úrovni 15 procent. „Během koronavirové krize lidé více využívali baterie, ať to bylo v elektronářadí, při hobby a sportovních aktivitách, nebo které nakoupili jako náhradní baterie do hraček, ovládačů či jiných domácích spotřebičů. I sběr vybitých baterií rostl, ale máme rezervy. Vždyť na recyklaci stále míří jen slabá polovina baterií, které se dostanou do oběhu,“ říká Kateřina Vránková, ředitelka oddělení Obchodu a marketingu z neziskové společnosti Ecobat.

Podle Kateřiny Vránkové Ecobat usiluje o to, aby třídění baterií bylo snadné, a aby se snižovala vzdálenost, kterou musí lidé absolvovat k nejbližšímu veřejnému sběrnému místu venku či ve vnitřních prostorách: „V tomto ohledu je příznivou zprávou, že díky spolupráci s Českou poštou a společností Tesla Batteries jsme v minulém roce rozšířili naši sběrnou síť o dalších více než tři tisíce veřejných sběrných míst na pobočkách České pošty.“

Nejvyužívanější jsou sběrné nádoby v obchodech

Pro běžného spotřebitele jsou nejdostupnější a také nejvyužívanější sběrná místa o obchodech. Dle statistik Ecobatu v nich skončí 35 procent vybraných baterií. „Velký nárůst v množství odevzdaných baterií sledujeme v obchodních řetězcích jako jsou Lidl, Kaufland, Albert, Penny Market, Globus, Billa a další. Funguje, když si tyto obchody v rámci svých CSR aktivit vytváří dobře viditelné recyklační koutky, které jsou lidem dobře na očích. Není pro ně pak nic jednoduššího než si naplánovat, že si na nákup vezmou vybité baterie, které zde snadno vyhodí. Neméně si však vážíme spolupráce s menšími provozovnami družstva Jednota a prodejnami dalších subjektů, které jsou často v menších městech a obcích,“upozorňuje Kateřina Vránková.

Městské a obecní úřady pomáhají s osvětou

Významnými partnery pro sběr baterií jsou města a obce. Svým občanům nabízí možnost odevzdávat baterie přímo na úřadech, ve sběrných dvorech nebo do venkovních červených kontejnerů. Aktivně též přistupují k osvětě. I díky tomu třetina všech baterií, které míří na recyklaci, pochází z měst a obcí.

Boom lithiových baterií je za dveřmi

V posledních letech se mění struktura typů odpadních baterií, které jsou předávány na recyklaci. Stále v ní dominují klasické tužkové baterie, ale narůstá využívání speciálních baterií, včetně knoflíkových. Samostatnou kategorií jsou lithiové baterie, které se používají v noteboocích, tabletech, mobilních telefonech, aku nářadí a stále častěji v i elektromobilitě – aktuálně jde především o baterie z elektrokol. Zásadní boom v množství zpětně odebraných lithiových baterií, které budou směřovat na recyklaci nebo na sekundární využití, se předpokládá během několika let, až budou na konci své životnosti baterie z elektromobilů, jejichž prodeje v současné době razantně rostou.

Česko plní normy Evropské unie

Sběr a recyklaci baterií v České republice zajišťují dvě společnosti. Na celkovém množství 2 156 tun vybraných baterií se v roce 2020 z 82 procent podílela nezisková společnost Ecobat, zbývajících 18 % je podíl společnosti REMA Battery. Česká republika i v roce 2020 splnila přísné normy EU, které členským zemím ukládají vytřídit minimálně 45 procent baterií. Vloni v Česku účinnost sběru baterií dosáhla 48 procent.