Suezským průplavem proplula už všechna plavidla, která tam čekala od minulého týdne, kdy tuto důležitou dopravní tepnu světového obchodu zablokovala velká kontejnerová loď. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na správu průplavu. Čtyřista metrů dlouhou loď Ever Given se podařilo uvolnit v pondělí 29. března, na což čekalo přes 400 plavidel.

Šéf správy průplavu Usáma Rabía v sobotu ráno oznámil, že ještě během dne očekává proplutí 85 lodí. Z toho 61 plavidel stálo frontu od 23. března, kdy obří kontejnerová loď uvízla napříč průplavem. Až po týdnu se podařilo specialistům s flotilou remorkérů a díky vrcholícímu přílivu dostat 220 tisíc tun vážící kolos od písčitého břehu. Předtím několik bagrů odstraňovalo tisíce metrů krychlových písku a bláta kolem lodi.

Desítky jiných plavidel nečekaly a zvolily alternativní trasu kolem mysu Dobré naděje na jižním cípu Afriky, což jejich cestu prodlouží zhruba o dva týdny a také notně prodraží, nemluvě o zpoždění dodávek. Některé lodě se po uvolnění Ever Given vracely zpátky k Suezu.

Zatím není jasné, co přesně nehodu způsobilo. Správa kanálu příčiny vyšetřuje. Rabía v pátek egyptské televizi řekl, že "vyšetřování postupuje dobře a potrvá ještě dva dny, pak budou oznámeny jeho výsledky", uvedl deník The Guardian. K nehodě prý mohlo přispět počasí, v době, kdy loď uvízla, byl v oblasti silný vítr.

Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. V loňském roce tímto kanálem proplulo více než 19 tisíc lodí.

Související