Od začátku roku už není Velká Británie členskou zemí Evropské unie. Ostrovní království opustilo i celní unii a proto se na něj už nevztahuje dohoda o volném pohybu zboží. Nová situace přinesla změny, které dopadají na každou firmu v obchodu se Spojeným královstvím

„Od prvního ledna 2021 tak Spojené království nemůže využívat benefity, které plynou ze zásad volného pohybu zboží, osob i služeb. V souvislosti s brexitem přišli britští dodavatelé o automatický nárok, v rámci kterého mohli nabízet své služby po celé Evropské unii,“ podotýká Michala Soukupová, ze společnosti Tp Consulting, která specializuje na interim management zejména v automobilovém průmyslu.

Velká Británie i Evropská unie však přijaly dohodu o volném obchodu, v rámci které by se neměly uplatňovat kvóty ani cla. Zároveň se domluvily i na dalších podmínkách, které by měly zabezpečit férovou hospodářskou soutěž. Změny neminou nikoho. Čeká nás spousta novinek v různých oblastech od exportu zboží do UK, po obchod i cestování. „Velmi dlouho se nevědělo, jak bude vypadat konečná dohoda o pohybu zboží mezi EU a GB. To se na poslední chvíli podařilo vyjasnit a nyní víme, že většina dopravců obnovuje pozemní spoje do Velké Británie. Je pravděpodobné, že se nyní současně začne převážet více zboží, proto je možné počítat i se zpožděními v doručení,“ říká Přemysl Lukeš, výkonný ředitel kurýrní společnosti Der Kurier.

V současnosti však existují i případy, kdy je pro splnění podmínek nutné mít sídlo v EU, a je tedy nutné se coby firma v Evropské unii „usadit“. Pokud chtějí obchodníci i poskytovatelé služeb z Evropské unie i nadále působit v Británii, musí splnit místní předpisy. Například musí splňovat odbornou kvalifikaci, předpisy ohledně dopravy i přepravy a mnohé další.

Momentálně by neměly být ve hře žádná cla, která by se uvalovala na zboží převážené mezi Evropskou unií a mezi Spojeným královstvím. „Vše by se však mělo zpřísnit o kontroly a různorodou a momentálně poměrně komplikovanou administrativní činnost, které obchod výrazným způsobem zpomalí a zkomplikuje. Nehledě na finanční stránku, v rámci které se vše prodraží. Již v současnosti, z kraje nového roku, podniky pociťují výpadek pravidelných dodávek zboží,“ dodává Michala Soukupová.

Co je aktuálně potřeba k vývozu či dovozu z Velké Británie podle Der Kurier

  • U všech zásilek je vyžadována celní deklarace.
  • K zásilkám je třeba přiložit obchodní fakturu a nákladový list.
  • Celní doklady musí být vytvořené v tomto roce.
  • Zboží do 150 eur je vyjmuté ze cla.
  • Vzorky a zásilky s nízkou hodnotou lze posílat na pro forma fakturu.
  • Firma musí mít EORI číslo.

„Důležitý je též původ zboží. Je možné, že i další pravidla se budou dále na základě dohod mezi EU a Velkou Británií v průběhu roku měnit,“ dodává Přemysl Lukeš. 

Související