Společnost Contera staví na dlouho nevyužívaném brownfieldu jeden z největších a nejmodernějších průmyslových parků na našem území. Projekt se na území, které pustlo od konce minulého století, rozběhl po dlouhých přípravách. Prvním nájemcem se stalo Sportisimo a smlouva, kterou s ním uzavřela Contera, je největší transakcí na českém trhu průmyslových realit v loňském roce. Zprostředkovala ji poradenská společnost Colliers.

„Stavba, kterou připravujeme pro Sportisimo, je v mnoha ohledech unikátní a přelomová. Jedná se o stavbu šitou na míru klientovi, plnou moderních technologií, s atraktivním pracovním prostředím a akcentem na prvky trvalé udržitelnosti a rozvoje. Zároveň je největší, na které jsme dosud pracovali,“ říká Dušan Kastl, partner a výkonný ředitel Contery.

Lukáš Svobodník z Colliers, která obchod zprostředkovala, má k lokalitě blízký vztah, nedaleko odtud bydlí. „Vznikající distribuční centrum je výsledkem úzké spolupráce špičkových profesionálů jak na straně klienta, tedy Sportisima, tak na straně dodavatele, Contera. Za jejich přístup během jednání si zaslouží uznání. Sám jsem velmi potěšen, že v Ostravě Hrušově, místě nedaleko mého bydliště, mohu osobně sledovat a kontrolovat probíhající výstavbu nového skladu vybaveného moderními technologiemi. Vdechuje do locality nový život,” dodává Svobodník.

Contera park Ostrava u dálnice D1 (vizualizace). Užitná plocha haly pro Sportisimo bude díky pětipatrovému mezaninu zhruba 140 tisíc metrů čtverečních.
Contera park Ostrava u dálnice D1 (vizualizace). Užitná plocha haly pro Sportisimo bude díky pětipatrovému mezaninu zhruba 140 tisíc metrů čtverečních.
Foto: Contera

První hala, na níž Contera v Hrušově intenzivně pracuje, bude po svém dokončení v červenci 2022 se zastavěnou plochou zhruba 90 tisíc metrů čtverečních patřit k největším v republice. Užitná plocha je i díky pětipatrovému mezaninu dokonce zhruba 140 tisíc metrů čtverečních. Specialitou je ale zejména nadstandardní světlá výška části haly nazvané High Bay, která bude dosahovat až 23 metrů. „V prostoru High Bay navíc nebudou žádní zaměstnanci, pouze robotizované zakladače,“ říká Martin Budina, projektový ředitel Contery.

Klimatizace i moderní software

Contera splní i další požadavky provozu Sportisima, které plánuje ve své nové logistické centrále v nadcházejících letech zaměstnat ve dvou směnách téměř 700 lidí. Část haly, kde se bude nacházet pětipodlažní mezanin, tak bude klimatizovaná, což je kvůli nákladnosti provozu u podobných objektů ojedinělé. Zaměstnanci dostanou komfort v podobě moderní jídelny a šaten, které vizuálně napodobí sportovní vzhled administrativní centrály Sportisimo v Praze.

Prostory budou řízeny moderním softwarem. Bude tak možné snížit provozní náklady nebo zlepšit rychlost a kvalitu doručování zboží na prodejny i zákazníkům. Sportisimo z Contera Parku Ostrava D1 obslouží prodejny i e-shopy v Česku, na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku, nebo třeba v Maďarsku, Rakousku a Německu.

Contera park Ostrava u dálnice D1 (vizualizace). Sportisimo z haly obslouží prodejny i e-shopy v Česku, na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku, nebo třeba v Maďarsku, Rakousku a Německu.
Contera park Ostrava u dálnice D1 (vizualizace). Sportisimo z haly obslouží prodejny i e-shopy v Česku, na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku, nebo třeba v Maďarsku, Rakousku a Německu.
Foto: Contera

„Věřím, že nová investice a layout skladů přinesou zajištění potřebné kapacity na mnoho let dopředu a zlepší i zákaznický zážitek, protože budeme rychlejší a budeme moci nabídnout širší paletu zboží. Z logistického pohledu se dostaneme na technologickou špičku, což se nepoštěstí každé české firmě. A ruku v ruce s tím jdou i velmi kvalitní podmínky pro skladové zaměstnance,“ říká Pavel Vajskebr, spolumajitel a šéf Sportisima. Firma by se měla do první části objektu nastěhovat v lednu 2022, celá hala bude k dispozici zhruba o půl roku později.

Do Hrušova míří Plzeňský Prazdroj

V Contera Parku Ostrava D1 vyroste i další hala o velikosti 40 tisíc metrů čtverečních, část obsadí Plzeňský Prazdroj. Kromě moderních technologií se Contera v Hrušově soustředí i na udržitelnost a atraktivní pracovní prostředí. Proto podobně jako v jiných parcích v ČR i na Slovensku chystá mimo jiné i nadstandardní množství zeleně a kvalitní parkové úpravy.

Společnost Contera má s revitalizacemi brownfieldů bohaté zkušenosti. V minulosti se například zabývala revitalizací v Ostravě-Kunčičkách nebo v Říčanech u Prahy. Brownfield v Hrušově v těsné blízkosti D1 je oblast o rozloze 35 hektarů, kterou bylo potřeba nejdříve sanovat a zbavit kontaminace v podobě obřích nelegálních skládek. Dříve zde bývaly ubytovny dělníků z okolních továren, jenže po roce 1989 došlo k vysidlování lokality a na konci minulého století z území zmizel život úplně. Město Ostrava si od připravovaného Contera Parku Ostrava D1 slibuje oživení Hrušova a další zatraktivnění regionu.

„Ostrava věnovala nemálo času, energie a finančních prostředků, aby toto původně zdevastované území majetkově scelila a připravila do podoby vhodné k nabídce investorům. Byť zde byly i silné tlaky využít jej pro přesun materiálu z blízké haldy v Heřmanicích, nakonec jsme šli cestou přípravy lokality k realizaci vhodného developerského záměru. Jsem velice rád, že se potvrdil náš předpoklad vysokého potenciálu území pro trh průmyslových nemovitostí,“ připomíná ostravský primátor Tomáš Macura.

Povrchové práce na brownfieldu začaly na jaře 2020, nyní jsou na svém místě sloupy dvou zmiňovaných hal. Součástí Contera Parku Ostrava D1 by výhledově měla být i třetí průmyslová hala a technologické centrum.

Contera park Ostrava u dálnice D1 (vizualizace). Hala Sportisima bude s 90 tisíci metry čtverečních jednou z největších v republice.
Contera park Ostrava u dálnice D1 (vizualizace). Hala Sportisima bude s 90 tisíci metry čtverečních jednou z největších v republice.
Foto: Contera
Související