Česká pošta včera otestovala na koronavirus ve své pražské centrále v Jindřišské ulici přes 400 zaměstnanců, z toho osm bylo pozitivních. Testovala i v dalších desítkách míst vybraných podle rozložení provozu. Všech více než 27.tisíc zaměstnanců chce podnik prověřit do 12. března. Sdělil to mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Na testy v Praze se dopředu přihlásilo 339 pošťáků, další se nechali otestovat během dne bez objednání. Specializovaná firma je testovala v prostoru bývalých nočních přepážek hned u vchodu do pošty, aby nebyl blokován běžný provoz pobočky. Zaměstnanci se hlásili přes své vedoucí.

Zaměstnancům podnik nabídl tři možnosti, jak se do povinného testování zapojit. "Jednak budou moci pracovníci využít nabídky organizované zaměstnavatelem, kdy testování budou provádět specializované firmy, z části si vypomůžeme samotestováním a do třetice budou mít zaměstnanci možnost nechat si test provést u jiných subjektů, které jim vystaví potvrzení," dodal Vitík.

Plošné testování ve firmách nad 250 zaměstnanců nařídila vláda. Pošta kvůli množství lokalit a počtu lidí s přípravami začala ještě před vydáním nařízení. Do budoucna počítá se zhruba čtyřmi testy na zaměstnance měsíčně. "Jako logistická firma jsme na tuto akci připraveni," dodal mluvčí.

Pošta provozuje po celé zemi 3200 poboček. Minulý týden jí chybělo kvůli koronavirové epidemii zhruba 650 zaměstnanců z celkem 14 500 lidí v doručovací síti.

Praxe jednoho z vítězů soutěže Impuls logistika

Testování hlásí i přední soukromé logistické společnosti i firmy provozující vlastní logsitické provozy. V silách redace měsíčníku Logistiika nebude zaznamenávat všechna oznámení o této činnosti, k níž společnosti přistupují odpovědně a samozřejmě. za všechny zatím jen zpráva ze společnosti Malfini, významného hráče na poli značkového reklamního textiilu. Její zelený sklad v Ostravě loni zvítězil v kategorii Eco-Eco soutěže Impuls logistika pořádané vydavatelstvím Economia a redakcí měsíčníku Logistika (o zkušenostech z jeho provozu píšeme ZDE v aktuálním třetím čísle měsíčníku Logistika). Jak Logistice sdělila mluvčí firmy Marioe Logrová, proces hromadného testování na pracovišti se zde týká zhruba 130 zaměstnanců týdně. Pro tento účel bylo v první fázi zakoupeno 600 testů schválených Ministerstvem zdravotnictví a nyní probíhá technická příprava v podobě vyčlenění vhodných prostor, personálního a administrativního zajištění. V okamžiku splnění všech daných opatření začne firma své zaměstnance neprodleně testovat. Souběžně s tím stále platí přísný režim už přijatých bezpečnostních nařízení v podobě 3R a řady dalších, stejně jako PCR testování pracovníků s případnými příznaky nemoci. Zaměstnanci v pracovním procesu dostávají také denně dva kusy respirátorů FFP2.

Pro administrativní budovu v Ústí nad Labem byla v Malfini striktně stanovena práce v režimu home office. Zaměstnanci zajišťující chod objektu a ti, kteří nutně potřebují být na svém pracovišti, mají vstup povolen pouze s platným negativním testem, který si zajistí na veřejných testovacích místech dle nejvhodnější dostupnosti.

 

Související