První novinová společnost (PNS) začala v ostrém provozu doručovat menší balíky přímo do schránek adresátů. Po pilotním provozu, kdy od listopadu doručovala desítky tisíc balíčků měsíčně, chce do půl roku doručovat statisíce zásilek. Uvedla to dnes v zprávě. Menší balíčky charakteru listovních zásilek do schránek doručuje i Česká pošta.

PNS, která je největším distributorem periodického tisku, v rámci projektu spolupracuje s několika logistickými operátory, do budoucna zároveň monitoruje obchodní příležitosti mezi e-shopy.

"Do půl roku plánujeme doručovat až několik set tisíc zásilek měsíčně. Již od listopadu doručujeme měsíčně desítky tisíc balíčků. Jedná se především o malé balíčky, například o kryty na mobilní telefony a další drobné zboží nižší hodnoty. Je to první krok k dalšímu využití naší jedinečné distribuční sítě," uvedl místopředseda představenstva Ondřej Vaňha.

Ročně Evropané na čínských e-shopech nakoupí přes 150 milionů malých zásilek, tedy balíčků v hodnotě do 22 eur. Každoročně stoupá také počet malých balíčků, které se dostanou do ČR. V roce 2018 se takto do Česka dostalo 25 milionů balíčků. V roce 2019 to bylo 28 milionů, v průměru pak 100 tisíc balíčků denně.

"Koronavirová krize ještě více akcelerovala rostoucí trend objednávek přes internet, jejichž objem rostl i v loňské roce. Stejný trend pak očekáváme i letos. Čínské e-shopy si lidé oblíbili hlavně kvůli ceně," dodal Vaňha. Češi dlouhodobě nejvíce objednávají z Aliexpress, Wish, DealeXtreme, Alibaba, DHGate nebo Gearbest. Obchody mají většinou stránky v češtině a nabízí dopravu zdarma, případně zvýhodněné poštovné.

První novinová společnost je největším distributorem tisku na českém trhu. Zajišťuje distribuci celostátních i regionálních deníků, časopisů, neperiodických publikací a doplňkového sortimentu na prodejní místa. PNS jako největší alternativní poštovní operátor v České republice také distribuuje letáky a listovní zásilky. Tiskem a doplňkovým zbožím zásobuje téměř 17 tisíc prodejních míst po celé republice šest dní v týdnu. Akcionáři PNS jsou velká tuzemská vydavatelství.

První novinová společnost (PNS) pokračuje v modernizaci interní logistiky a na začátku roku dále rozšířila svoje třídící kapacity. Nově využívá dvou sorterů od Böwe Systec, které do jejích systémů integrovala společnost aeqoom technologies. Reportáž najdete v novém vydání měsíčníku Logistika, které vychází ve středu 3. března.

Související