Česká pošta chystá modernizaci systému třídění listovních zásilek za zhruba 120 milionů korun. Zakázka zadávaná bez tendru se týká třídíren od firmy Siemens v Praze, Brně, Plzni a Olomouci a provést jí může pouze společnost KIOS. Takový návrh vládě předložilo ministerstvo vnitra.

"Podle osvědčení společnosti Siemens Logistics může jako jediná společnost v České republice a ve Slovenské republice provádět kompletní upgrade a nezbytné úpravy zařízení na třídění listovních zásilek instalovaných společností Siemens u České pošty a u Slovenské pošty společnost KIOS," uvedlo ministerstvo v návrhu.

Dodavatel má zajistit prodloužení životnosti třídicích strojů a jejich řídicích, informačních a správních systémů se zvláštním zaměřením na IT komponenty, aktualizaci softwarových aplikací, funkcí a operačního systému.

Pošta se Siemensem podepsala rámcovou smlouvu na dodávky komplexní třídicí technologie v roce 2009 v rámci programu generační obměny strojů a snahy o automatizaci třídění listovních zásilek do úrovně na doručovací okrsky. Siemens se dlouhodobě zabývá poštovní automatizací a patří mezi pět největších společností na světě, které mají potřebné technologie. Každá z těchto společností má své specifické technické řešení.

Počet listovních zásilek přitom rok od roku klesá kvůli elektronickým formám komunikace. Loni počet doručených listovních zásilek klesl o 12 procent na 214 milionů kusů. Přispěla k tomu i epidemie koronaviru.

Související