Evropský developer CTP zaznamenal patnáctiprocentní meziroční růst. Ke konci roku 2020 dosáhl ročního příjmu z pronájmu 344 milionů eur (necelých devět miliard korun). Se současným portfoliem o velikosti 6,3 milionů metrů čtverečních a s dalšími 740 tisíci metry čtverečními ve výstavbě tak CTP upevnilo pozici největšího vlastníka a developera logistických nemovitostí z hlediska pronajímatelné plochy v Česku, Rumunsku a Srbsku. Skupina zahájila expanzi do Rakouska a Bulharska a spustila rozsáhlé investice v Polsku.

„Z obchodního hlediska to byl jeden z nejlepších roků v historii CTP,“ říká Remon Vos, zakladatel a generální ředitel CTP. „Navzdory celosvětové pandemii se nám podařilo výrazně rozšířit naše aktivity. S rokem 2020 dosáhlo CTP 22 let nepřetržitého, ziskového organického růstu. Počítáme s tím, že naše portfolio letos výrazně přesáhne sedm milionů metrů čtverečních. CTP je tím pádem na dobré cestě k dosažení 10 milionů metrů čtverečních pronajímatelné plochy do konce roku 2023.“

Výsledky CTP podpořilo v roce 2020 několik faktorů, například pokračující výrazný růst e-commerce, který poháněla pandemie koronaviru, a související zvýšení poptávky po logistických prostorách v regionu. CTP nyní popdlůem aktuální tiskové zprávy disponuje celkovým rozvojovým potenciálem o ploše přibližně 5,4 milionů metrů čtverečních.

Více než 65 procent pozemků CTP, určených k zastavění, sousedí se stávajícími parky a poskytuje tak další příležitosti s nízkým rizikem a předpokladem ziskového rozvoje. V souladu s dlouhodobou strategií CTP se 82 procent těchto pozemků nachází v blízkosti hlavních nebo velkých měst střední a východní Evropy.

Ke konci roku 2020 bylo ve výstavbě 740 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch, které budou dokončeny v průběhu letoška. Z toho bylo 63 procent již pronajato stávajícím či novým klientům. Na dokončení CTP vynaloží celkem 235 milionů eur (zhruba šest miliard korun).

Dostupné finanční prostředky společnosti zahrnují kombinaci bankovních nástrojů a velkých hotovostních zdrojů, které ke konci roku 2020 převyšovaly částku potřebnou k dokončení těchto projektů.

V roce 2020 rozšířilo CTP svůj tržní podíl na pěti trzích: v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Srbsku. Upevnilo tím svou vedoucí pozici největšího realitního developera a vlastníka logistických nemovitostí v regionu střední a východní Evropy (měřeno hrubou pronajímatelnou plochou).

Důležité aktivity v Polsku

Podle Remona Vose je díky strategické geografické poloze a sousedství s Německem skutečným logistickým hotspotem Polsko. „Zatímco zahajujeme výstavbu ve Varšavě a Katovicích, prozkoumáváme další lokality v zemi, kde bychom mohli vybudovat moderní, udržitelné parky pro našich 700 klientů. Po logistických a průmyslových nemovitostech je ve Varšavě a dalších polských metropolích obrovská poptávka,“ říká Remon Vos.

CTPark Opole v jihozápadním Polsku se nachází v blízkosti mnoha výrobců nákladních automobilů a dodavatelů z odvětví strojírenství a s přímým přístupem k mezinárodní silniční síti.
CTPark Opole v jihozápadním Polsku se nachází v blízkosti mnoha výrobců nákladních automobilů a dodavatelů z odvětví strojírenství a s přímým přístupem k mezinárodní silniční síti.
Foto: CTP

Partnerem CTP pro tento projekt je polská společnost MDC, logistický developer s kancelářemi ve Varšavě a v Katovicích. „Polsko je druhým nejrychleji rostoucím logistickým trhem v Evropě. Těší nás, že se na expanzi CTP budeme významným způsobem podílet,“ dodává Hadley Dean, zakladatel MDC. Během roku 2021 plánuje CTP do polských projektů investovat 200 milionů eur (přes pět miliard korun).

CTPark Opole nabízí téměř 71 tisíc metrů čtverečních zastavitelné plochy.
CTPark Opole nabízí téměř 71 tisíc metrů čtverečních zastavitelné plochy.
Foto: CTP