Francouzská logistická společnost CMA CGM masivně rozšiřuje svou činnost v oblasti letecké nákladní dopravy. Společnost, jejíž dopravní divize provozuje čtvrtou největší kontejnerovou přepravní společnost na světě, oznámila, že založila novou divizi CMA CGM Air Cargo a zakoupila čtyři nákladní letouny A330-200F. Ve svém pravidelném bulletinu na to upozornil Svaz spedice a logistiky České republiky.

Francouzská logistická společnost nebude provozovat nákladní letouny sama. Podle CMA CGM ji pomůže evropská letecká společnost, jejíž jméno ale rejdařství v tiskové zprávě zveřejněné na svojí domovské stránce nezveřejnilo. Společnost Air Belgium, která byla založena teprve před pěti lety, ovšem počátkem tohoto roku oznámila, že v nadcházejících měsících vstoupí do letecké nákladní dopravy se čtyřmi nákladními letadly, upozornil Svaz spedice a logistiky České republiky. 

CMA CGM podnikla první kroky směrem k letecké nákladní dopravě již v loňském roce: v říjnu převzala logistická společnost, která má velké ambice stát se poskytovatelem vertikálních logistických služeb a stát se méně závislou na své divizi kontejnerové dopravy, třetinu akcií francouzské holdingové společnosti Dubreuil Aéro. Dubreuil vlastní dvě letecké společnosti, Air Cara’bes a French Bee, které mají dohromady 14 dálkových letadel.

Příběh vzniku francouzského rejdařství CMA CGM a jeho dobrodružnou plavbu do 21. století popisuje měsíčník Logistika podrobně ve svém prvním letošním dvoučísle.

Související