Loňský rok přinesl nové výzvy a logistický sektor je ustál i díky kvalitnímu zázemí průmyslových nemovitostí. Evropské portfolio dlouhodobého investora a developera P3 Logistic Parks se meziročně zvětšilo o 48 procent na přibližně 6,5 milionu metrů čtverečních hrubé pronajímatelné plochy. Přispěly tomu i dvě hlavní akvizice, Maximus a Matrix, v celkovém objemu 1,5 milionu metrů čtv rečních. V Česku se P3 rozšířila o dva nové přírůstky P3 Prague D6 a ambiciózní projekt P3 Ostrava Central.

„Během pandemie se naplno ukázalo, nakolik je sektor průmyslových nemovitostí pro fungování společnosti důležitý. V P3 máme nejlepší pozici k tomu, abychom tuto infrastrukturu podpořili, ale stále hledáme vhodné příležitosti k akvizicím a dalšímu rozvoji parků. Zároveň intenzivně spolupracujeme s našimi zákazníky a komunitami v okolí našich parků, abychom do dalšího období vkročili společně silnější,“ říká Tomáš Míček, ředitel P3 pro Českou republiku.

Výstavba klíčovým impulsem růstu

V předchozích 12 měsících se evropskému developerovi sídlícímu v Praze podařilo postavit 600 tisíc metrů čtverečních pro nové i stávající zákazníky, jako jsou například Amazon, Mercedes-Benz, PepsiCo, DHL a InPost. „K počinům roku patří bezesporu dokončení 190 tisíc meřtrů čtverečních vícepodlažního skladu pro Amazon v Castelguglielmo na severu Itálie,“ říká Jean-Luc Saporito, ředitel developmentu v P3 a pokračuje: „V nizozemském Echtu jsme zahájili výstavbu skladu o ploše 98 tisíc metrů čtvrerečních, který má ambici získat certifikaci BREEAM stupně ,Outstanding‘, a nadále nás zajímají investice do brownfieldů, což dokládá nákup 44hektarového pozemku v Ostravě.“

Výstavba v českých P3 parcích pokračovala především v Lovosicích, Mladé Boleslavi, v Zelenči u D11 a dokončila se i poslední budova největšího českého P3 parku v Horních Počernicích pro potřeby Rohlik.cz. V ní bylo například zapotřebí splnit požadavky rozdílných teplotních režimů pro příjem, skladování a zpracování různých potravin. Nová hala B2 v P3 Lovosice, která se připravuje na certifikaci BREEAM Excellent, je zase zajímavá aplikací udržitelných řešení, jako je použití šetrnějších a odolnějších materiálů, vybavení pro úsporné nakládání s vodou, instalace chladících systémů, nebo nabíjecí stanice pro elektromobily.

Zájem ze strany e-commerce

Logistické firmy si v českých P3 parcích loni pronajaly desetitisíce metrů čtverečních. M.Preymesser například obsadila obě nově postavené haly v P3 Mladá Boleslav, DHL rozšířila svou působnost v P3 parku u D11 a DB Schenker expandovala z D11 i do P3 v Horních Počernicích. Některé výrobní firmy se v důsledku racionalizace procesů rozhodly sestěhovat do nových, kvalitativně lepších prostor, jako například Müller Technik v P3 parku u D6, jiné se naopak rozhodly prodloužit smlouvu ve vyhovujících prostorách, jako „automotive“ orientované firmy Knorr Bremse a Grupo Antolin Bohemia v P3 Liberec. Zajímavý vývoj zaznamenaly i firmy z oblasti maloobchodu. V P3 Lovosice tak vznikl centrální sklad nábytku pro Möbelix, KIKA a XXXLutz. Z Horních Počernic do haly u D11 expandovala společnost Pet Center. Nejdramatičtější změnou prošel park P3 v pražských Letňanech, kde na jednu stranu prodloužila Aktiva svůj dlouhodobý nájem, a zároveň se vedle podařilo najít zcela unikátní využití haly pro JumpPark a Jungle Sport park.

V souladu s globálními trendy celé evropské portfolio P3 v sektoru e-commerce a maloobchodu posiluje, ke konci roku tvořilo přibližně 30 procent. To je v souladu se strategií P3 budovat skladové nemovitosti na strategických místech, které P3 definuje jako „urban logistics“.

Společnost P3 se loni rozrostla o 30 nových zaměstnanců na aktuálních 190, jen v Německu se tým zdvojnásobil ze 16 na 32 zaměstnanců. V nadcházejících měsících chce P3 také cíleně rozšířit svůj tým odborníků na development, akvizice pozemků a vyhledávání nových obchodních příležitostí.

Související