Americký internetový prodejce Amazon se chystá vytvořit polskou verzi svého webu, takže Poláci už nebudou muset nakupovat přes německou, tak jako dosud. Spuštění místní lokalizace webu znamená konkurenci pro polského internetového prodejce Allegro, jehož akcie tak v reakci klesly o více než sedm procent.

Amazon už je v Polsku od roku 2014, dosud ale jen prostřednictvím devíti logistických center. Pokud si Poláci chtějí něco přes Amazon i koupit, musejí objednávat přes jeho mezinárodní webové stránky, což jim ale nákupy prodražuje. Podobné to mají i Češi – stránky Amazonu jsou sice v češtině, ale na německém serveru.

Polská média už několik měsíců upozorňovala, že Amazon se chystá spustit polský web. Expanze největšího světového e-shopu zvyšuje konkurenci pro polský podnik Allegro, který je v Polsku dominantní platformou pro nákupy přes internet. "Allegro bude muset nabídnout širší škálu možností doručení zdarma, což zvýší náklady na logistiku," poznamenal analytik finančního ústavu mBank Pawel Szpigiel.

Amazon v Česku

V České republice Amazon provozuje distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy, které nedávno oslavilo páté výroční svojí existence.

V současnosti je v něm zaměstnáno více než čtyři tisíce stálých a tři tisíce sezonních zaměstnanců. Od začátku působení na českém trhu bylo v interních strukturách společnosti povýšeno přes tisíc zaměstnanců.

V dobrovízském distribučním centru využívá Amazon takové technologie, jako jsou paletizátory, robotická ramena, optimalizační software pro sběr položek, který pomáhá zaměstnancům zvolit tu nejkratší cestu při pohybu distribučním centrem nebo balící stanice s ergonomickým designem a algoritmem pro výběr správné velikosti krabice k zabalení objednávky. Pracovníci balící linky tak nemusí vyzkoušet několik druhů obalů, než najdou ten správný.