Zemětřesení, které zasáhlo střední Chorvatsko dne 29. prosince 2020, zanechalo mnoho lidí bez střechy nad hlavou. Řada z nich stále nocuje venku a chladné počasí situaci ještě zhoršuje. Aby byla obětem zemětřesení poskytnuta co nejrychlejší možná pomoc, spojila se společnost cargo-partner s místními organizacemi a darovala dvanáct nových kontejnerů pro ty, kteří přišli o domov.

Projekt pomůže více než dvanácti rodinám

K 21. lednu bylo na daná místa dodáno osm kontejnerů, zbývající čtyři pak během uplynulého víkendu. Každý kontejner je vybaven základním nábytkem a vybavením, včetně čtyř postelí, malé kuchyňky, topení a chemického WC. V jednom kontejneru se ubytují čtyři lidé, projekt tak poskytne útočiště nejméně dvanácti rodinám. Iniciativa je koordinována s místními úřady, aby bylo zajištěno, že se pomoc dostane k těm, kteří ji nejvíce potřebují.

„Navzdory chladu a sněhu spí v současné době mnoho lidí venku nebo ve svých autech. Protože většina z těchto rodin vlastní hospodářská zvířata, musí zůstat v blízkosti svých domovů. Děláme vše pro to, abychom co nejrychleji poskytli pomoc tam, kde je třeba,“ vysvětluje potřebu rychlého řešení Zoran Starcevic, jednatel společnosti cargo-partner v Chorvatsku.

Pomoc od týmů v sedmi zemích

Kromě týmu společnosti cargo-partner v Chorvatsku, který daroval pět kontejnerů, se k projektu připojily také organizace cargo-partner v Rakousku, Srbsku, Slovinsku, Maďarsku, Rumunsku a Bosně a Hercegovině. Výkonný ředitel společnosti cargo-partner v Chorvatsku považuje tuto iniciativu za potvrzení podnikových hodnot: „Naše firemní motto Bereme to osobně zahrnuje také silný smysl pro společenskou odpovědnost a solidaritu. Kromě daru od naší společnosti bych chtěl také poděkovat našim zaměstnancům v Chorvatsku, kteří se okamžitě soukromě organizovali a vybírali peníze, aby je věnovali těm, kdo byli nejvíce postiženi zemětřesením.“

Kontejnerové příbytky poskytují lidem teplé místo k bydlení, zatímco pracují na rekonstrukci svých domovů, říká Zoran Starcevic (vpravo).
Kontejnerové příbytky poskytují lidem teplé místo k bydlení, zatímco pracují na rekonstrukci svých domovů, říká Zoran Starcevic (vpravo).
Foto: archiv cargo-partner

Poté, co se chorvatská humanitární organizace Dobra Volja doslechla o iniciativě společnosti cargo-partner, oslovila jej s nabídkou dalšího projektu. Nezisková organizace shromáždila několik palet darů z Německa, které obsahovaly oděvy a další základní potřeby. Společnost cargo-partner poskytla organizaci bezplatné služby skladování, logistické služby a Dobra Volja zase poskytla část věcí lidem, kteří se stěhují do nových kontejnerových domů.

„Rodiny, jimž jsme doposud byli schopni pomoci, jsou velmi vděčné za toto efektivní dočasné řešení. Kontejnerové příbytky jim poskytují teplé místo k bydlení, zatímco pracují na rekonstrukci svých domovů. Situace je stále velmi kritická, ale naštěstí také mnoho dalších organizací začíná obětem pomáhat,“ dodává Zoran Starcevic.

Související