Poptávka e-shopů po skladech přispěla k tomu, že loňský rok patří k nejúspěšnějším v historii skupiny CTP, jednoho z nejvýznamnějších středoevropských developerů logistických a průmyslových nemovitostí. Společnost to uvedla v tiskové zprávě.

„Poptávka po logistických nemovitostech výrazně roste na všech našich trzích, tedy nejen v České republice, ale také v dalších zemích střední a východní Evropy, kde CTP působí. Zájem je především ze strany e-shopů a logistických společností,“ vysvětlil obchodní manažer společnosti Jakub Kodr. Podle něho se nicméně CTP neobává ani o budoucnost automotivu, který patří k tahounům ekonomiky řady zemí střední a východní Evropy včetně České republiky.

Portfolio CTP díky tomu letos překročilo šest milionů mětrů čtverečních. Firma, která vznikla před 22 lety v Humpolci u dálnice D1 mezi Prahou a Brnem v současnosti působí celkem na šesti trzích střední a východní Evropy. Kromě České republiky také na Slovensku, v Maďarsku, Srbsku, Rumunsku a Polsku a poohlíží se po dalších zemích v regionu.

Podle majitele společnosti Remona Vose skupina místo skupování hal a pozemků preferuje vlastní výstavbu. "Nechceme stavět rychlé prefabrikáty, stavby by měly vydržet minimálně 50 let. Průmyslové budovy, na které se specializujeme, se naštěstí nemění tolik, jako například kanceláře nebo maloobchodní prostory," dodal Vos.

Cílem společnosti je dosáhnout do roku 2023 celkem 10 milionů metrů čtverečních pronajímatelných ploch a dále expandovat na současných i nových trzích.

Financování nově pomocí zelených bondů

Expanzi má napomoci také nový způsob financování. Firma letos debutovala emisí zelených dluhopisů. Během pouhých dvou měsíců vydala dvě emise v celkovém objemu přesahujícím jednu miliardu eur. O dluhopisy byl mezi investory velký zájem a poptávka po nich v obou emisích násobně převýšila nabídku. Výnos z emisí využije společnost k financování či refinancování portfolia způsobilých zelených aktiv v souladu se svým programem Green Bond Framework a v budoucnu i k dalším způsobilým projektům.

Hrubé příjmy z pronájmů činily za první tři čtvrtletí 227,8 milionů eur (přes šest miliard korun) a meziročně se zvedly o 15,3 procenta. Obsazenost ploch CTP je v průměru 95procentní.

CTP si zakládá na svém přístupu k prostředí, ve kterém podniká. Všechny budovy, které svojí funkcí umožňují certifikace a zároveň byly dokončeny k 1. lednu 2020 v CTParcích, budou certifikovány environmentálním systémem BREEAM na úrovni velmi dobré nebo vyšší. Řada nemovitostí na úrovni Excellent.

Související