Rok 2020 se zapíše do historie jako rok koronavirový i jako rok masivního přechodu do on-line života na celém světě. E-commerce a s ní související balíková přeprava se ukázaly být nepostradatelnou součástí infrastruktury v době, kdy prodejny zůstaly uzavřené. Balíková přepravní společnost GLS zareagovala na expanzi e-commerce rozšířením svého centra v Jihlavě. Za účasti předsedy Senátu Miloše Vystrčila, hejtmana kraje Vysočina Vítězslava Schreka, radního města Jihlavy Martina Laštovičky a zástupce Hospodářské komory byl minulý týden slavnostně vztyčen první sloup nové haly. Součástí sloupu je i měděná schránka obsahující vzkaz pro budoucí generace a popisující dobu, ve které budova vzniká.

„Abychom byli schopni splnit požadavky zákazníků i v další vánoční sezóně, zahájili jsme výstavbu další etapy mezinárodního třídícího centra v Jihlavě, které bude uvedeno do provozu již na podzim roku 2021. Celé třídící centrum je budováno s maximálním využitím postupů udržitelného rozvoje a bude i nadále přínosem pro rozvoj podnikání v regionu i zaměstnanosti jeho obyvatel,“ uvádí Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.

Až 100 nových pracovních míst

Rozšíření stávajícího areálu probíhá na ploše 2,5 hektaru v průmyslové zóně u dálnice D1 a generálním dodavatelem je společnost Podzimek a synové. V první etapě vznikne hala o rozloze 4640 metrů čtverečních včetně třídící technologie, kamerového a zabezpečovacího systému a IT infrastruktury. Poskytovat bude 146 nakládacích a vykládacích vrat. „Výstavba nové haly přinese zvýšení kapacity o 50 procent již v této etapě, do budoucna se bude jednat až o 2,5 násobek stávající kapacity. Díky rozšíření vznikne až 100 nových pracovních míst v regionu,” doplňuje Pavel Včela. Investice do hubu, přinese pro přepravní síť GLS i další přínosy: vzroste totiž mezinárodní význam jihlavského uzlu, který má již nyní každodenní přímé spojení s uzly v Německu, Rakousku, Polsku, Slovensku nebo Maďarsku.

Celá budova bude splňovat také ekologické standardy GLS. „K vytápění poslouží tepelná čerpadla, zesílí se tepelná izolace, bude využívána dešťová voda i led osvětlení. Budova bude disponovat zelenou fasádou a splní i podmínky pro budoucí nasazení bezemisních dopravních prostředků nebo využití střechy pro fotovoltaické panely,” vysvětluje Pavel Včela.

GLS Czech Republicje dceřinou společností General Logistics Systems s centrálou v nizozemském Amsterodamu. Prostřednictvím vlastních a partnerských společností skupina podle zprávy působí ve čtyřech desítkách zemí, má k dispozici vice než 70 centrálních a regionálních třídících středisek a přes 1400 dep. Ve fiskálním roce 2019/20 přepravila GLS podle zprávy 667 milionů balíků.

Související