Společnost Emirates SkyCargo přepravila před vánočními svátky z Bruselu do Dubaje první vakcíny proti onemocnění covodu-19, které vyvinula americká společnost Pfizer ve spolupráci s německou firmou BioNTech. Vakcíny převezl do Spojených arabských emirátů z Bruselu let Emirates EK 182 v úterý 22. prosince – na mezinárodní letiště v Dubaji dorazily ve 22.15 hodin místního času.

Po příletu na mezinárodní letiště v Dubaje byly kontejnery s vakcínami vyloženy z letadla a poté odvezeny do vyhrazeného farmaceutického zařízení nákladní divize Emirates SkyPharma, aby byly odbaveny a dostaly povolení k dodání.

Vakcíny převezl do Spojených arabských emirátů z Bruselu let Emirates EK 182 v úterý 22. prosince.
Vakcíny převezl do Spojených arabských emirátů z Bruselu let Emirates EK 182 v úterý 22. prosince.
Foto: Emirates

Podle předsedy představenstva a generálního ředitele Emirates Ahmeda bin Said Al-Maktúma přepravily aerolinky náklad vakcíny zdarma jako „projev úcty a uznání za nepřetržitou práci a péči o zdraví obyvatel i návštěvníků ve Spojených arabských emirátech“.

Dubaj je jednou z největších světových křižovatek pro leteckou nákladní dopravu. Společnost Emirates zde například před pěti lety otevřela moderní nákladní terminál Emirates SkyCentral. Tento uzel je základnou pro nákladní letku aerolinek čítající 15 letadel.

V nedávné době společnost Emirates SkyCargo zřídila v Dubaji největší specializovanou centrálu pro skladování a distribuci vakcíny proti covidu-19 na světě s odhadovanou kapacitou pro uskladnění až 10 milionů dávek vakcíny při teplotách 2 až 8 °C, uvádí aktuální tisková zpráva společnosti. Díky své rozvinuté infrastruktuře, rozsáhlé síti a moderní flotile sestávající z širokotrupých letadel může Emirates SkyCargo rychle a bezpečně přepravovat vakcíny proti covidu-19 z výrobních míst do destinací na šesti kontinentech.

Podle předsedy představenstva a generálního ředitele Emirates Ahmeda bin Said Al-Maktúma přepravily aerolinky náklad vakcíny zdarma.
Podle předsedy představenstva a generálního ředitele Emirates Ahmeda bin Said Al-Maktúma přepravily aerolinky náklad vakcíny zdarma.
Foto: Emirates

„Díky efektivnímu vizionářskému řízení si Dubaj udržela v době pandemie svou pozici globálního logistického uzlu pro transport životně důležitého nákladu, včetně ochranných pomůcek, zdravotnických potřeb, vakcín, potravin a dalších nezbytných surovin. Emirates SkyCargo zřídila největší letecký uzel na světě pro distribuci vakcín proti covidu-19 a díky němu i našim pokročilým technologiím jsme připraveni podporovat nejen Dubaj, ale i země po celém světě, včetně trhů s omezenou infrastrukturou chladicího řetězce,“ řekl Nabil Sultan, senior viceprezident pro nákladní divizi Emirates.

Na mezinárodní letiště v Dubaji vakcíny dorazily v úterý 22. prosince ve 22.15 hodin místního času

Emirates SkyCargo není v přepravě vakcín a dalšího farmaceutického nákladu citlivého na teplotu nováčkem. Nákladní dopravce získal v přepravě léčiv za více než dvě dekády bohaté zkušenosti. V Dubaji zřídil nejmodernější zařízení, které odpovídá evropským požadavkům (GDP) pro distribuci léčiv, určené pro skladování a manipulaci s farmaceutickým nákladem. Společnost Emirates SkyCargo také vytvořila globální program Pharma Corridors pro zajištění zvýšené ochrany chladicího řetězce. Program je založený na spolupráci s pozemními odbavovacími agenty a lokálními letišti v hlavních počátečních i cílových destinacích pro přepravu farmaceutického nákladu. V současnosti jejich síť zahrnuje více než 30 měst po celém světě, jedním z nich je i Brusel.

Očkování v Evropě a v Americe

Očkovací sérum firem Pfizer a BioNTech je první a zatím jediné, které Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zaregistrovala pro použití v Evropské unii. Další vakcíny nyní posuzuje.

Distribuce očkovací látky z belgické výrobny do dalších zemí EU začala v pátek a v sobotu. První dávku dnes dostali podle agentury ČTK zdravotníci, senioři či politici v Itálii, Rakousku nebo v Česku.

Ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích bylo v neděli ráno k dispozici 9750 dávek vakcíny, určených především zdravotníkům a seniorům. Očkovací látku mají k dispozici pražské nemocnice v Motole, Všeobecná fakultní nemocnice, Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice na Bulovce. V Brně se pak jedná o Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u svaté Anny.

Očkování zahájilo v nouzovém režimu jako první na Západě 8. prosince Spojené království. V polovině prosince se začalo očkovat v nouzovém režimu i v USA, jako první tam vakcínu zřejmě dostala zdravotní sestra z New Yorku, píše ČTK. Vakcína firem Pfizer a BioNTech se po nouzovém schválení podává také v Kanadě, ve čtvrtek 17. prosince jí jako první arabská země začala očkovat Saúdská Arábie. V sobotu 19. prosince zahájil očkování touto vakcínou také Izrael, ve středu 23. prosince Mexiko, ve čtvrtek 24. prosince Srbsko.

Distribuce vakcíny je poměrně složitý proces. Společnost Pfizer proto vyvinula speciální přepravní kontejnery se suchým ledem a senzory, které jí umožní na dálku sledovat polohu zásilky a teplotu.

Jak jsme již psali, například zemská vláda Dolního Saska pověřila pro skladování a přepravu nových vakcín proti onemocnění covid-19 společnost DHL Supply Chain. Na distribuci vakcíny se podílí například také  společnosti DHL Express a DHL Global Forwarding, které letecky přepravují vakcínu do Izraele.

Související