Robotický skladovací systém vyvinuli odborníci na Technické univerzitě v Liberci pro společnost Systematic, jež nabízí komplexní služby a řešení v oboru správy, uložení, třídění a archivace dokumentů, včetně jejich skartace. Nový systém dokáže ušetřit více než polovinu skladovacího prostoru, náklady za pracovní sílu a výrazně zvyšuje propustnost skladu. "V případě velkoskladů, jaké má třeba Amazon nebo Mall, by řešení mohlo přinést úspory v desítkách milionů korun ročně," řekl mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Systematic se přes 25 let specializuje na zpracování a archivaci papírových dokumentů. V centrální spisovně v Kácově obhospodařuje půldruhého milionu šanonů s desítkami milionů dokumentů pro více než 600 firem. "Potřebovali jsme navýšit kapacity archivu, ale přitom bylo neudržitelné neustále přidávat plochu a konvenční regály," vysvětlil ředitel společnosti Systematic Petr Helcl.

Ředitel společnosti Systematic Petr Helcl u modulární hliníkové konstrukce systému Archeion v kácovském skladu, kde právě probíhají zátěžové zkoušky.
Ředitel společnosti Systematic Petr Helcl u modulární hliníkové konstrukce systému Archeion v kácovském skladu, kde právě probíhají zátěžové zkoušky.
Foto: Lukáš Oujeský

Firma se začala zaobírat myšlenkou nového způsobu skladování již v roce 2013 a po zvolení strategie dalšího vývoje se obrátila na všechny univerzity s technickými fakultami v zemi, na spolupráci se pak dohodla v Liberci. Na projekt získala evropskou dotaci.

Ve svém centrálním skladu v Kácově už firma Systematic novou platformu zprovoznila v testovacím módu. Systém Archeion funguje na principu přepravek stohovaných na sebe a obsluhovaných pojízdnými roboty.

Sloupce přepravek s dokumenty nebo zbožím jsou vyskládané jeden vedle druhého, nedělí je žádné uličky. Nad nimi na hliníkové mřížové konstrukci s kolejnicemi přejíždí několik obslužných robotů. Co chvíli spouštějí nakládací čelisti do hlubiny skladu a vyzvedávají z ní přepravku. S tou pak dojedou na místo vyskladnění, kde si ji převezme operátor skladu – jediný člověk v celém procesu.

 

Systém Archeion v kácovském skladu společnosti Systematic

"Cíl je mít 20 přepravek na sobě ve sloupci, tím by byl náš systém světově unikátní," řekl ředitel společnosti Systematic Helcl. Stohování tolika přepravek je ale náročné na jejich statickou nosnost. Nyní firma používá konvenční plastové euroboxy s nosností 25 kilogramů, ve stohu je jich až 16 na sobě.

Sklad, v němž během prosince probíhají intenzivní zátěžové testy, zatím čítá dva tisíce přepravek, které obsluhují tři pojízdní roboti. Na jejich vývoji pracovali liberečtí technici dva roky. "Robot je vymyšlený jako skládačka, navrhli jsme ho a zkonstruovali z pěti modulů tak, aby bylo možné velmi operativně řešit případné závady a servisní výměny dílů. V zadání také bylo, aby robot dokázal uchopit jakoukoli přepravku," řekl vedoucí vývojového týmu Ladislav Ševčík z liberecké univerzity.

Roboti mohou na požadavcích kooperovat, systém navíc umožňuje rozšiřování skladu díky modulární hliníkové konstrukci za provozu a s minimálním omezením. Platformu je možné zprovoznit i jako víceúrovňový sklad, kde se přepravky předávají pomocí předávacích míst, které fungují na principu výtahu.

Reportáž z automatizovaného kácovského skladu společnosti Systematic přineseme v prvním dvoučísle nového ročníku měsíčníku Logistika, které vychází ve středu 3. února 2021.

Související