Mezi aerolinkami, které se chystají podílet na logistice milionů dávek vakcíny citlivé na teplotu, je i francouzsko-nizozemská skupina Air France-KLM. Slibné vakcíny proti covidu-19 vyvíjené společnostmi amerických firem Pfizer a Moderna ještě nejsou definitivně schváleny, ale jejich logističtí partneři už přepravu plánují. Schválení amerických a evropských úřadů se dá čekat - půjde-li vše dobře - už v druhé polovině prosince, řekl šéf německé biotechnologické společnosti BioNTech, jež vakcínu vyvíjí s Pfizerem.

Aerolinky Air France-KLM mají s přepravou léčiv a vakcín při kontrolované teplotě desítky let zkušeností. V následujících dnech chystá zkušební let s atrapou zásilky vakcíny divize KLM ze svého domovského letiště Amsterodam-Schiphol. Úkol komplikuje zadání firem Pfizer a Moderna. Vakcína té prvé se musí přepravovat při teplotě minus 80 stupňů Celsia, druhá pak při minus 20 stupních Celsia.

„Bude to velká logistická výzva,“ konstatoval Christophe Boucher, který v KLM řídí nákladní dopravu. Zdůraznil „ohromné“ množství vakcín, které bude nutné přepravovat po celém světě. „Dalším problémem je regulace teploty,“ připomněl Boucher v rozhovoru s agenturou Reuters. Ten se uskutečnil na pařížském letišti Charlese de Gaullea, kde odborníci společnosti na přepravu připravovali na cestu do Brazílie ochlazenou zásilku vakcíny proti vzteklině.

Letecká přeprava vakcíny proti covidu-19 se navíc plánuje v době, kdy je světová letecká doprava kvůli karanténním opatřením značně omezená. Aerolinky varovaly, že restrikce v cestování by logistiku vakcíny mohlo komplikovat, protože 45 procent světové letecké nákladní dopravy zastane za normálních okolností nákladní prostor letadel s pasažéry.

Skupina Air France-KLM nevylučuje, že jen kvůli přepravě vakcíny vrátí některá z odstavených letadel.

Šéf BioNTechu Ugur Şahin dále uvedl, že společnost se snaží do druhého čtvrtletí příštího roku vyvinout takové složení vakcíny, které by si nežádalo při přepravě chlazení.

Vakcína proti covidu-19 vyvíjená společností Pfizer ve spolupráci s firmou BioNTech má podle první sady konečných výsledků z poslední fáze testů účinnost 95 procent a žádné vážné vedlejší účinky.

Americká biotechnologická společnost Moderna před týdnem oznámila, že její vakcína proti covidu-19 má účinnost 94,5 procenta.

Související