Vedle kancelářských nemovitostí jsou to právě industriální haly a parky, které nejčastěji prochází environmentální certifikací. Hodnocení trvalé udržitelnosti se stalo standardem trhu, a tuzemské nemovitosti zaznamenaly i významné mezinárodní úspěchy.

„Těší nás, že mezinárodní environmentální certifikace industriálních prostor jsou v současné době již tržním standardem. V Česku jsme v letošním roce zaznamenali dokonce několik významných mezinárodních úspěchů. Distribuční centrum německého on-line prodejce Real Digital, které postavila developerská společnost Panattoni, získalo hodnocení BREEAM Outstanding (90,68 procenta) a stalo se nejvíce ekologickou průmyslovou budovou na světě podle nejnovějších standardů BREEAM 2016 New Construction,“ říká Pavel Čermák, ředitel společnosti Arcadis Czech Republic. Dodává, že v letošním roce nechala například společnost CTP certifikovat svoje portfolio téměř 300 budov v šesti evropských zemích, což je nejrozsáhlejší certifikace na kontinentu.

Generální ředitel Panattoni Pavel Sovička v této souvislosti upozorňuje, že každá krize přináší urychlení a zintenzivnění již započatých procesů. „Téma udržitelné výstavby se například u nás v Panattoni skloňuje již od roku 2013 a v poslední době o něm často hovoří i naši klienti, kteří se snaží ve všech aspektech svého podnikání aplikovat co nejšetrnější přístupy k životnímu prostředí, včetně snižování stopy CO2. Proto poslední projekty, kde bychom standardně mířili na certifikaci BREEAM Very Good, posouváme na přání našich klientů na vyšší úroveň Excellent či dokonce Outstanding. Uživatelé nových průmyslových nemovitostí tak mohou jít příkladem uživatelům rezidenčních nemovitostí, kde kritérium ceny zatím převládá nad kritériem udržitelnosti,“ upřesňuje Pavel Sovička.

„Skupina CTP jako lídr trhu byla ,zelenější‘ dříve, než se ekologický přístup stal veřejným tématem číslo jedna. Dnes již díky tomu dokážeme velmi dobře spočítat zabudovanou energii našich staveb. Většina laiků si dnes udržitelnou budovu představí jako budovu pokrytou zelení, ale pro skutečné posouzení musíme jít hlouběji do čísel a použitých technologií, certifikátů materiálů o enviromentálním dopadu a podobně. Naše budovy tak stavíme s maximálním ohledem na možné dopady na životní prostředí a certifikace BREEAM, kterou letos dokončíme pro celé naše portfolio, je toho v zásadě jen formálním potvrzení,“ doplňuje Martin Vaidiš, který má v CTP na starosti udržitelný design.

Automatizace a digitalizace akcelerují

Již několik let před příchodem koronavirové pandemie brzdil rozvoj tuzemského trhu průmyslových a logistických nemovitostí nedostatek pracovních sil. Řada firem zejména v oblasti automobilového průmyslu a 3PL přistoupila k významné automatizaci a digitalizaci svých provozů. Tento trend podpoří a urychlí pandemie, budou firmy muset ze zdravotních a bezpečnostních důvodů omezovat pohyb svých zaměstnanců ve skladech.

„Silná orientace na spokojenost koncových zákazníků s rychlostí a spolehlivostí dodávek je jedním z faktorů pro neustále se zvyšující míru automatizace v logistice. Aktuální růst v rámci segmentu e-commerce zvyšuje tlak na efektivitu a kapacitu provozů, a tímto se také zvyšuje intenzita zájmu o automatizaci. I proto registrujeme případy zvýšených technických požadavků na nové prostory pro běžnou logistiku tak, aby umožnily případnou automatizaci provozů v budoucnu, aniž by tyto změny vyžadovaly rozsáhlé stavební úpravy,“ upřesňuje Tomáš Buchal, projektový manažer Arcadis.

Spekulativní výstavba částečně pokračuje

Ve třetím čtvrtletí letošního roku bylo v Česku ve výstavbě celkem 372 600 metrů čtverečních moderních skladových a výrobních prostor, 35 procent z nich na čistě spekulativní bázi. Lokalitou, která je letos z pohledu nového developmentu na vzestupu, je Ostravsko, kde se realizuje a chystá řada velkých projektů. Na tamějším trhu jsou aktivní developerské společnosti jako CTP, P3, GLP a Conterra.

„Ostravsko je tradiční průmyslový region, který nabízí dostatek kvalitních zaměstnanců, potřebnou infrastrukturu v podobě letiště, železničního dopravního uzlu a dálnice i návaznost na slovenský a polský trh. Po saturovaných trzích v Praze, Plzni a velmi brzy i Brně očekáváme další rozvoj právě na Ostravsku. Chystaná výstavba se týká jak rozvojových zón, tak revitalizace brownfieldů,“ říká Jan Podzimek, vedoucí oddělení finančních institucí poradenské společnosti Arcadis.

Související