Mezinárodní logistická společnost DB Schenker si v Norsku stanovila za cíl dosáhnout nulových emisí při městské distribuci zásilek po Oslu. Dosáhnout ho chce tak, že do vozového parku svého ekologického Oslo City Hubu začlení nové nákladní automobily Volvo FL Electric. Uvedení prvních norských nákladních automobilů s elektrickým pohonem do provozu podporuje státní energetická společnost Enova. Díky ní může DB Schenker provozovat udržitelnou logistiku v hlavním městě Norska i mimo něj.

„Chtěla bych vás pochválit za inovativní přístup, který jde nad rámec používání elektrických nákladních vozidel. S podporou Enova, významnými investicemi do elektrických vozidel a centrálně umístěným logistickým terminálem ukazujete správnou cestu k udržitelnosti,“ uvedla norská premiérka Erna Solbergová při představování nových nákladních elektrovozů v Oslu.

Nákladní auta Volvo FL Electric s nosností 16 tun budou sloužit pro městský distribuční systém DB Schenker. Neprodukují přímé emise, jsou tichá a slouží rostoucí poptávce po ekologické přepravě zboží. Stejně jako zmiňovaný City Hub v Oslu budou nákladní elektromobily poháněné elektřinou vyrobenou především ve vodních elektrárnách v Norsku.

Společnost DB Schenker objednala pro městskou logistiku v Oslu celkem jedenáct elektrických vozů, kterými nahradí nákladní automobily poháněné naftou. První tři nákladní elektromobily Volvo FL Electric už na sobě hrdě nesou nápis „100% electric in Oslo“. „V DB Schenker neustále hledáme způsoby, jak ještě dále snižovat naši ekologickou stopu. Zákazníkům chceme nabízet zelenější a čistší logistická řešení, která je podpoří v jejich udržitelných cílech. S novými nákladními vozy Volvo FL Electric a s podporou společnosti Enova v našem logistickém centru v Oslu můžeme nyní dokázat, že provoz bez emisí je v městské dopravě možný,“ dodal Jochen Thewes, šéf společnosti DB Schenker.

DB Schenker otevřela City Hub v centru hlavního města Norska v květnu 2019. Už na konci letošního roku se jeho městská logistika v Oslu obejde zcela bez fosilních paliv a bude se k němu využívat 23 elektrických vozidel, včetně elektrických dodávek a jízdních kol. Elektromobily v Oslu každý den doručí přibližně 800 zásilek.

Globálně se společnost DB Schenker zavázala do roku 2030 dosáhnout snížení emisí skleníkových plynů o 40 procent ve srovnání s rokem 2006.