Skupina GLS připojila ke své přepravní síti nový ekologický hub v německém Essenu. Centrum dokáže zpracovat až 75 tisíc zásilek denně a jeho provoz je navíc trvale udržitelný. Fotovoltaický a akumulátorový systém je navržen pro převážně soběstačné zpracování balíků. Doručování zásilek bude v Essenu do konce příštího roku zcela bez emisí. Otevřením centra vytvořila skupina GLS až 300 nových pracovních míst. A nové kapacity plánuje otevřít GLS i v Česku.

„Naše celoevropská balíková služba by měla být nejen vysoce kvalitní, ale také udržitelná. Proto neustále hledáme, testujeme a implementujeme nová klimaticky neutrální řešení a řešení šetřící zdroje po celé Evropě,“ říká Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.

Celková investice do budovy činí přibližně 15 milionů eur (cca 405 milonů korun). Výstavbou nového centra bude v Essenu vytvořeno 250 až 300 pracovišť, z toho přibližně 165 bude zaměstnanců GLS a více než 100 bude vytvořeno prostřednictvím přepravních partnerů GLS.

Regionální i mezinárodní význam

Ve své funkci evropského uzlu funguje německé město Essen také jako mezinárodní brána, zejména mezi Německem a zeměmi Beneluxu. Díky nejnovější dopravníkové technologii a více než 155 branám pro nakládku a vykládku lze vyřídit až 75 tisíc balíků za den. Ve druhé fázi rozšiřování bude GLS schopna zpracovat až 200 tisíc balíků denně z 30 vykládacích, 95 nakládacích a 210 dodávacích bran.

Skupina GLS postavením ekologického centra dosáhla tří inovativních milníků v provozu udržitelného logistického depa:

1) Na střeše haly je instalováno 880 fotovoltaických modulů, které poskytují výkon 300 KWp nebo 286 MWh ročně. Úložiště elektrické energie v 20stopém kontejneru zajišťuje provoz depa a napájení nabíjecí infrastruktury pro e-vozidla i bez slunečního záření. Systém je již navržen tak, aby provozoval zařízení na zpracování balíků 160 dní v roce nezávisle na dodavatelích energie v Essenu.

2) Kromě pokrytí spotřeby vody centra má systém využití dešťové vody další ekologicky cenné využití, jako je zavlažování zelené střechy o ploše 1 800 metrů čtverečních a také zajištění stálé hladiny vody v rybnících.

3) Technologie tepelných čerpadel může nyní využívat „zelenou elektřinu“ k ochlazení vzduchu v halách až o čtyři stupně klimaticky neutrálním způsobem v horkých letních měsících za účelem zlepšení pracovních podmínek.

Ochrana ohrožených druhů

V okolí centra se nachází velký biotop. Na 4 875 metrech čtverečních půdy GLS udržitelným způsobem provozuje profesionálně navržená rybniční zařízení a různá půdní stanoviště pro šest ohrožených druhů mloků, ropuch a žab. Několik měsíců před zahájením stavebních prací odborníci nalezli 3500 živočichů, kteří zde nyní našli své nové místo k životu, bezpečně oddělené od provozního prostoru zvláštním oplocením.

Související