Světový lídr v oblasti e-commerce, internetový prodejce Amazon, v posledních týdnech oznámil start řady nových projektů. Posiluje svůj dodavatelský řetězec v oblasti letecké přepravy i poslední míle. Další zákazníky z řad milovníků módy hodlá přilákat na internetové butiky. Před blížícím se vrcholem sezony také nabírá další zaměstnance a spolupracovníky.

Elektroauta od Mercedes-Benz Vans

Na konci prázdnin Amazon oznámil, že letos do své dodávkové flotily v Evropě přidá více než 1 800 elektrických vozidel od Mercedes-Benz Vans. Uzavřený kontrakt je milníkem pro Mercedes-Benz Vans, znamená totiž dosud největší objednávku elektromobilů pro výrobce a dělá z Amazonu největšího partnera v oblasti udržitelné dopravy na světě.

Jak ve své zprávě upřesnil Svaz spedice a logistiky ČR, více než 1200 elektroaut v objednávce zahrnuje nejnovější elektrický komerční dodávkový vůz Mercedes-Benz - eSprinter, který zahrnuje řadu bezpečnostních prvků, včetně elektrické parkovací brzdy, aktivního brzdového asistenta, couvací kamery, asistenta mrtvého úhlu a další.

Zbývajících 600 vozidel bude tvořeno středně velkým elektrickým dodávkovým vozidlem, eVito, které poskytne dodavatelským servisním partnerům Amazonu působícím v geografických oblastech, které vyžadují provoz menších aut.

První vlastní boeing

Společnost Amazon má v provozu flotilu aktuálně sedmi desítek nákladních letadel, která zajišťují transport zboží po celém světě. Její letecká divize Amazon Air na konci srpna poprvé zaregistrovala vlastním jménem u Federální letecké správy Spojených států (FAA) nákladní letoun (jde o Boeing 767-338). Požádala již také o další čtyři registrace u FAA. Přitom dosud fungovala jako čistě virtuální letecká nákladní společnost, která si pronajímala letadla od pronajímatelů, aniž by skutečně stroje vlastnila. Používala leasingový model A.C.M.I., ve kterém pronajímatel přebírá provoz nákladních strojů, včetně pilotů, údržby a pojištění, nájemce přebírá pouze marketing nákladních prostor.

Svaz spedice a logistiky ČR upozornil, že v blízké době se očekává celosvětová distribuce vakcín proti onemocnění covid-19, v nichž klíčovou roli sehraje průmysl letecké nákladní dopravy. Tento mamutí projekt ovšem dále sníží její kapacitu. Amazon proto hledá záchranu u svých vlastních nákladních letadel, aby se stal méně závislým na cenové dynamice. „On-line prodejce se proto bude snažit v budoucnu dále rozšiřovat podíl svých vlastních nákladních strojů,“ uvedl Petr Rožek, výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky ČR.

Luxusní móda na síti

Dobře fungující dodavatelský řetězec je jen jednou z podmínek, jak udržet stávající zákazníky. K přilákání nových je třeba něco navíc, nejlépe další služby. Proto Amazon na webu nabídne luxusní oblečení módních návrhářů. Do internetových butiků, kde si budou moci prohlížet jednotlivé módní kreace ze všech úhlů, obdrží pozvánku zatím jen američtí předplatitelé služby Prime. Jako první na Amazonu představí svou kolekci na rok 2020 módní dům Oscar de la Renta, další budou, napsala minulý týden ČTK.

Amazon chce v novém projektu propojit svět luxusní módy a nejnovější technologie. Zájemci budou mít možnost prohlížet si oblečení z 360 stupňů. Výběr zboží a jeho cena bude v rukou jednotlivých módních značek. Objednané oblečení budou zákazníci moci zaslat zpět, pokud neodstraní etiketu a vrátí je v původním obalu.

Firma Jeffa Bezose těží z dopadů koronavirových omezení, která přiměla mnohé zákazníky objednávat zboží na síti s donáškou domů. Některé obchody s oblečením byly kvůli koronavirové krizi naopak nuceny zavřít. A mnoho známých módních značek se také rozhodlo nezúčastnit se newyorského Týdne módy.

Poptávka po zaměstnancích

A rozjetý stroj Amazonu si žádá nové síly. Jen v domovských spojených státech e-shop hledá dalších 100 tisíc zaměstnanců. Je to už počtvrté, co letos ve velkém nabírá, aby udržel krok s poptávkou, kterou umocnila pandemie nemoci covid-19.

V červenci firma oznámila, že celosvětový počet jejích zaměstnanců poprvé překročil hranici jednoho milionu. Lidi na práci ve svých centrech ovšem láká i Evropě, nevyjímaje například Německo, Slovensko nebo Česko. Zde pro ni pracuje zhruba tři tisíce zaměstnanců nastálo, další až tři tisíce najímá sezonně.

Související