První smart bateriové řešení svého druhu na Slovensku bylo po úspěšném testovacím měsíci uvedené do provozu v těchto dnech v průmyslovém parku v Senci. Velkokapacitní baterie brAIn s kapacitou 432 kWh byla vyvinutá slovenskou firmou a řídí ji umělá inteligence.

Hlavní úlohou této chytré technologie je, zjednodušeně řečeno, nabíjet baterii v době, kdy je elektřiny v síti přebytek, tedy je levná, a využívat ji v době drahých špiček, kdy je jí nedostatek. Zároveň tím pomáhá eliminovat výkyvy v napětí a stabilizovat přenosovou soustavu.

Službu, kterou dosud nabízely pouze elektrárny nebo teplárny, a která se promítá i do konečné ceny pro samotné spotřebitele, nabízí už i baterie brAIn. Dodavatelům elektrické energie tak snižuje náklady, nahrazuje fosilní zdroje energie a šetří také finanční prostředky slovenské přenosové soustavě.

Na Slovensku pracuje s tímto řešením technologická společnost Fuergy. Na projektu prvního smart bateriového řešení spolupracovala s dodavatelem elektrické energie G&E Trading, který zároveň i celou investici zafinancoval.

Prvním je sklad v Senci

První budovou, jejíž spotřeba energie je regulovaná baterií, se stalo sídlo a sklad logistické společnosti Gebrüder Weiss v průmyslovém parku Prologis v Senci. Partnerem instalace je i společnost PPA Power DS, správce lokální distribuční sítě pro tento park. Zodpovědnost za instalaci a ovládání baterie přebrali společnosti Fuergy a G&E Trading.

Všechny použité technologie a software baterie brAIn jsou od základu vyvinuté technologickou společností. Systém brAIn by FUERGY se s pomocí umělé inteligence učí o energetickém řízení budovy. Získané údaje s daty z externích zdrojů a predikcemi vyhodnocuje, rozhoduje se, a následně autonomně řídí nabíjení a vybíjení baterie, případně lokálně vyrobenou energii, například z fotovoltaiky. Díky funkcionalitě umí ovládat i energeticky náročné zařízení zákazníka tak, aby byl jejich provoz co nejlevnější. Odběrné místo dokáže také chránit proti výpadkům proudu, zabránit překročení rezervované kapacity a spolu s jalovým výkonem ji pomáhá pro odběrné místo i snížit.

Související