Strojírenská firma Wanzl, která v Hněvotíně u Olomouce vyrábí nákupní vozíky či manipulační zařízení například pro logistické firmy a internetové obchody, loni vykázala čistý zisk 69,5 milionu korun. V roce 2018 byla v osmnáctimilionové ztrátě. Tržby hněvotínské továrny Wanzl ale klesly o tři procenta na 1,223 miliardy korun z 1,261 miliardy korun v roce 2018. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti Wanzl.

Česká pobočka Wanzl byla založena v roce 1991 v Olomouci. Firma nejdřív sídlila v pronajatých kancelářích v Olomouci a o pět let později byl v Hněvotíně otevřen i výrobní závod. Wanzl v Hněvotíně vyrábí přepravní kontejnery, vozíky a paletové nástavce a drátěné polotovary pro výrobu nákupních vozíků či košíků. Část výrobků firma sama sestavuje do konečné podoby a zajišťuje prodej, montáž a servis výrobků koncernu Wanzl, jako jsou regálové systémy, pokladní boxy či zařízení pro logistiku a průmysl.

Vedení podniku Wanzl ve výroční zprávě uvedlo, že loňský rok byl ve znamení stabilizace výroby, do jejíhož rozšíření firma v předchozích letech masivně investovala. Tržby podniku Wanzl v Hněvotíně sice meziročně klesly, ale díky racionalizačním opatřením se zlepšila přidaná hodnota a hospodářské výsledky firmy. Většinu produkce hněvotínský podnik exportoval, vývoz měl na tržbách podíl zhruba 80 procent.

Společnost Wanzl v Hněvotíně dokončila v roce 2017 za 200 milionů korun rozšíření výrobního závodu. Díky tomu se zvýšil počet zaměstnanců. Před zprovozněním nového závodu Wanzl v Hněvotíně zaměstnával 350 lidí, po jeho otevření 435 a loni již 462.

Nová výrobní hala má plochu 6500 metrů čtverečních. V Hněvotíně má být postupně soustředěna veškerá evropská výroba drátěných roštů určených pro výrobu nákupních vozíků koncernu Wanzl. Volba na hněvotínský závod padla i kvůli tomu, že nabízí velmi dobrý poměr nákladů a vzdálenosti k hlavním zákazníkům koncernu.

Koncern Wanzl je největším výrobcem nákupních vozíků na světě. Ročně jich vyrobí přes tři miliony. Skupina Wanzl zaměstnává zhruba 4900 lidí ve 27 pobočkách i obchodních zastoupeních na celém světě a 12 výrobních závodech v Německu, Francii, Číně, USA, Kanadě, Velké Británii a České republice.

Související