Majitel logistické firmy Zásilkovna, skupina Packeta, koupil ostravskou technologickou společnost Trayto, která se specializuje na automatizaci nabídek v on-line srovnávačích, jako je Heureka nebo Zboží.cz v ČR a na Slovensku. Spolupráce má usnadnit a zrychlit vstup českých internetových obchodů na zahraniční trhy. Packeta o tom informovala v tiskové zprávě, cenu transakce neuvedla.

Trayto, dříve BiddingTools Group, funguje šest let a má ve svém portfoliu zhruba 500 e-shopů. Firma loni klientům zprostředkovala obrat dvě miliardy korun. Zároveň spravuje výdaje na on-line reklamu klientů za přibližně 100 milionů korun ročně. Kromě vyhledávačů zboží se začíná zaměřovat na zahraniční internetová tržiště, například Amazon nebo Emag.

"Česká republika je e-shopová velmoc a řadě e-shopů je český trh malý. Stále více z nich má zahraniční ambice a my jim již nyní v dobývání nových trhů pomáháme, protože logistika do zahraničí je jedním ze základních kamenů úspěchu exportu. Koupí Trayta a využívání jeho unikátního know-how bude naše podpora expanze e-shopů ještě efektivnější. Jde zároveň o další krok k naplňování vize skupiny Packeta, a to je stát se globální digitální logistickou platformou," uvedla zakladatelka Zásilkovny a výkonná ředitelka skupiny Packeta Simona Kijonková.

Podle šéfa společnosti Trayto Rostislava Urbánka může Packeta využívat ostravskývývojový tým k urychlení nměkterých svých projektů. "Jako Trayto máme zahraniční ambice a Packeta má letité zkušenosti s fungováním v zahraničí, takže si vzájemně pomůžeme v růstu," řekl.

Zásilkovna doručuje do 33 zemí světa a podle Kijonkové chystá spuštění služeb na Středním východě. O jejích krátkodobých i dlouhodobějších cílech měsíčník Logistika hovořil s provozním ředitelem Packety Danielem Tinzem, velký rozhovor vyjde v pondělí 5. října.

Skupinu Packeta dosud tvořilo 13 společností. Loni přepravila 19 milionů zásilek, meziročně o 84 procent více. Její obrat dosáhl zhruba 1,3 miliardy korun, což je meziroční růst o 60 procent. V letošním prvním pololetí zvýšila obrat o 118 procent na 918 milionů korun. Počet přepravených zásilek překonal hranici 14,5 milionu, meziročně se zdvojnásobil. Letos očekává Packeta obrat 2,5 miliardy korun a 35 milionů přepravených zásilek. Počet výdejních míst v Česku by se měl zvýšit ze současných tří tisíc na čtyři tisíce. V zahraničí by měl jejich počet stoupnout o jeden tisíc na 2800.

Související