Stavitel průmyslových zón Panattoni vybudoval v Chebu na ploše 7800 metrů čtverečních halu, v níž bude německá společnost TFS International třídit a recyklovat konfekční ramínka. Zatímco použitelná ramínka se přebalí a vrátí zpět do maloobchodní sítě, zbytek projde drtičkou a následnou recyklací. Budova je navržena v souladu s požadavky na udržitelný rozvoj na úroveň Excellent podle nejnovější certifikace BREEAM 2016 New Construction. Stavbu financoval a chebský park vlastní investor Accolade.

„Jdeme s dobou, a proto chceme v nové hale otestovat procesy, které splňují parametry koncepce Průmysl 4.0. Automatizace a robotizace provozu nám pomůže významně zvýšit efektivitu třídění ramínek. Naším cílem je strojově vyhodnocovat, zda dané ramínko lze přímo vrátit do obchodu, či je nutné ho recyklovat,“ říká Bernd Gerrit Bode, jednatel TFS International.

Zatímco použitelná ramínka se přebalí a vrátí zpět do maloobchodní sítě, zbytek projde drtičkou a následnou recyklací.
Použitelná ramínka se přebalí a vrátí do maloobchodní sítě, zbytek projde drtičkou a recyklací.            Foto: Panattoni

Panattoni se v Česku zaměřuje mimo jiné na recyklaci stavebního odpadu při výstavbě, a sice opři revitalizaci brownfieldů na průmyslové zóny. „A nyní jsme postavili budovu, jejíž podstatou je přímo recyklace, tedy oběhové hospodářství v praxi,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro Česko a Slovensko. ¨

Podle šéfa skupiny Accolacde Milaan Kratiny patří Chebsko mezi nejatraktivnější lokality pro rozvoj moderního podnikání ve střední Evropě. Dokazuje to nejen zájem světových nájemců, ale právě také jejich zaměření na udržitelnou a ke světu kolem nás šetrnou výrobu. „Recyklace ramínek může někomu připadat jako maličkost, ale jen si uvědomte, kolik jich máme každý doma, natož kolik jich spotřebují velké řetězce. To, že se někdo zaměří na udržitelnost specifického segmentu, je cesta, kterou v dnešní době vítáme s otevřenou náručí,“ říká.

 

Naším cílem je strojově vyhodnocovat, zda dané ramínko lze přímo vrátit do obchodu, či je nutné ho recyklovat,“ říká Bernd Gerrit Bode, jednatel TFS International.
Naším cílem je strojově vyhodnocovat, zda dané ramínko lze přímo vrátit do obchodu, či je nutné ho recyklovat,“ říká Bernd Gerrit Bode, jednatel TFS International.                                                                                  Foto: Panattoni

Společnost TFS vznikla v dolnosaském Nordhornu v roce 1990 necelý měsíc po sjednocení Německa. V roce 1995 se stala rodinným podnikem, když většinu podílů převzali bratři Bernd Gerrit a Hermann Bodeovi. Položila základy systému vratných ramínek, nadpoloviční většinu jejích zaměstnanců tvoří ženy.

V Panattoni Parku Cheb I mají své provozy takové firmy jako Tchibo, DHL či BWI. V nové průmyslové zóně Panattoni Park Cheb South letos vyrostla první hala, a sice pro společnost Real Digital, giganta německé e-commerce.

Budova je navržena v souladu s požadavky na udržitelný rozvoj na úroveň Excellent podle nejnovější certifikace BREEAM  2016 New Construction.
Budova je navržena v souladu s požadavky na udržitelný rozvoj na úroveň Excellent podle nejnovější certifikace BREEAM 2016 New Construction.                                                                                                     Foto: Panattoni

Accolade Holding vlastní v Česku, Polsku, Německu a na Slovensku vlastní síť 26 industriálních parků¨s certifikací BREEAM zaručující udržitelný a šetrný přístup k životnímu prostředí. Do budoucna plánuje vybudovat polygon pro vývoj a certifikaci vozidel s autonomním řízením. Za více než devět let existence vytvořila společnost portfolio komerčních nemovitostí o rozloze přesahující 1,3 milionu metrů čtverečních hodnotě téměř 1,134 miliardy eur (téměř 30 miliard korun). Neinvestuje pouze do výstavby nových projektů, ale také do revitalizace zanedbaných brownfieldů. V roce 2019 jejich podíl v českém portfoliu vzrostl na 35 procent, v sousedním Polsku je to 50 procent. Celková plocha obnovených lokalit je cca 610 tisíc metrů čtverečních.

Související