V izraelské poušti Negev proběhne série mezinárodních vědeckých experimentů Amadee-20 s cílem vytvořit analogovou simulaci letu na Mars s lidskou posádkou. Logistiku pro celou misi včetně související administrativy pro přepravu citlivých materiálů a vybavení bude mít na starosti Gebrüder Weiss.

Odborníci z logistické firmy zajistí mezi jiným například přepravu dvou prototypů vesmírných skafandrů a vysoce citlivého vybavení pro 16 vědeckých experimentů do Negevské pouště. Materiál pro misi Amadee-20 zaplní celé dva námořní kontejnery.

Pro tento úkol vybral Gebrüder Weiss studenty, kteří ve firmě pracují jako stážisté. Firma jim tak chce poskytnout příležitost, aby zažili tíhu odpovědnosti. Pracovat budou sice pod supervizí zkušených expertů, osobně však ponesou zodpovědnost za řešení všech logistických úkolů, celních formalit a přepravy vybavení pro misi.

„Do mise Amadee-20, je zapojena celá řada mezinárodních výzkumných institucí. Naši budoucí experti jsou odpovědni za zajištění veškeré logistiky a související administrativy pro transport citlivých materiálů a vybavení do testovacího komplexu v poušti Negev v Izraeli,“ vysvětluje Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.

Pracovníci Gebrüder Weiss připravují logistické zabezpečení simulační cesty na Mars.
Pracovníci Gebrüder Weiss připravují logistické zabezpečení simulační cesty na Mars.         Foto: © Florian Voggeneder

Amadee-20 je již 13. mezinárodní analogová mise na Mars s lidskou posádkou, kterou organizuje Rakouské vesmírné fórum OeWF. Proběhne od 15. října do 15. listopadu 2020 a v jejím průběhu provede šestice speciálně trénovaných analogových astronautů OeWF experimenty pro vesmírné agentury z Rakouska, Německa, Francie, Izraele, Itálie, Portugalska, Švédska, Velké Británie a USA.

Analogové mise jsou terénní testy v lokalitách, které mají fyzickou podobnost s extrémním vesmírným prostředím. Testy se zaměřují na nové technologie, robotická zařízení, vozidla, stanoviště, komunikaci, výrobu energie, mobilitu, infrastrukturu i skladování.

Testovací komplex v Negevské poušti.
Testovací komplex v Negevské poušti.                                                                                    Foto: Gebrüder Weiss

Astronautickému týmu bude v jeho činnosti pomáhat Středisko pro podporu mise v Innsbrucku. Několik odborných týmů ve středisku zajistí vědeckou podporu pro posádku v terénu, sestavení harmonogramu mise, zálohování shromážděných údajů a sledování zdravotního stavu astronautů.

 

Související