Firma Interroll a společnost Modumaq, její partner v programu Rolling On Interroll, vytvořily tým pro projekt rozšíření logistického centra s cílem poskytnout firmě Arvato Supply Chain Solutions ve Španělsku optimální systém pro roztřiďování objednávek při stále složitějších procesech manipulace s materiálem.

Rozváděč řídicího systému, dynamická váha a systém řízení kvality
Rozváděč řídicího systému, dynamická váha a systém řízení kvality.                                                     Foto: Interroll

Poskytovatel logistických služeb, společnost Arvato potřebovala systém pro třídění objednávek v první fázi pro transakce B2B, ale později jej rozšířila i na transakce B2C. Systém, který byl instalován v Alcalá de Henares, městě ležícím asi 30 kilometrů severovýchodně od Madridu, se skládá ze dvou indukčních zón: jedna je pro přípravu objednávek z balicích stolů a druhá pro plnění beden pro cross-docking (překládku zboží bez zaskladnění).

„Navržené řešení muselo mít potřebnou univerzálnost, aby bylo možné systém plnit z několika balicích stolů a současně mohl přijímat krabice přímo ze vstupu cross-dockingu,“ říká Alfonso Flores, generální ředitel firmy Modumaq.

Obě indukční zóny mohou pracovat simultánně a směřovat materiál na sběrný dopravník, kde se řadí
všechny krabice před operacemi čtení a kontrolního vážení. Kontrolní váha porovnává aktuální získaná data s teoretickou hmotností určenou ze zákazníkova systému správy skladu (WMS) a automaticky odklání všechny krabice, které nejsou ve stanovené toleranci, do oblasti řízení kvality, kde se krabice shromažďují. Zde operátor kontroluje krabice jednu po druhé, a je-li obsah v pořádku, pošle je znovu na sběrný dopravník.

Přeprava rozdílného zboží

Krabice, které jsou potvrzeny jako správné, jdou potom do oblasti třídění, kde jsou znova načteny a
automaticky distribuovány na různé dopravníkové dráhy vedoucí k třídiči. Konstrukce ramp bere v úvahu, že produkty jsou velmi křehké a odchylky v hmotnosti jsou velké: systém musí být schopen manipulovat s krabicemi o hmotnosti jen 200 gramů pro zásilky B2C i s 25kilogramovými zásilkami pro B2B. Přidán byl také dopravník pro recirkulaci a obstarávání prázdných krabic, které se budou používat pro B2C, takže dělníci u balicích stolů mají u každé pracovní stanice vždy dostatečnou zásobu vhodných krabic.

Pásový dopravník pro odkládací zásobníky – B2C
Pásový dopravník pro odkládací zásobníky – B2C.                                                                               Foto: Interroll

Pro hlavní dopravníkový systém byla vybrána platforma MCP (Modular Conveyor Platform) od firmy Interroll, která je doplněna rampami zkonstruovanými a vyrobenými společností Modumaq výhradně z komponent od Interrollu. Řídicí systém je od firmy Siemens a čtecí systém od Datalogicu. Komunikační rozhraní mezi systémem Modumaq a systémem správy skladu Arvato využívá protokol pro výměnu dat v reálném čase.

Roztřiďovací rampy (skluzy)
Roztřiďovací rampy (skluzy).                                                                                                             Foto: Interroll

„Bezpečná manipulace s křehkými produkty má nejvyšší prioritu. To musela vzít firma Modumaq v úvahu v oblasti nakládky i u výstupních ramp třídiče,“ říká Alfonso Flores. „Naši konstrukci jsme postavili na modulární platformě MCP od firmy Interroll, protože nám umožnila instalovat na linku nové prvky, aniž bychom museli stávající dopravník zásadním způsobem upravovat a zastavit celý proces.“

Výhody modulárního systému

Velkou výhodou systému MCP je jeho modularita: ačkoliv byl nový systém nainstalován několik let po třídiči, instalační týmy Modumaq mohly rozšířit pracoviště balení a expedice bez vlivu na provoz firmy Arvato nebo jeho přerušení. „Čelili jsme výzvě zvýšené složitosti v přípravě, klasifikaci a denní distribuci objednávek u významné mezinárodní kosmetické firmy. Instalace realizovaná firmou Modumaq perfektně splňuje naše očekávání a potřeby, jako jsou manipulace s velmi variabilním zbožím, vysoký výkon a vynikající flexibilita,“ říká Laura Alamanová, zodpovědná za řízení projektů a obecné služby firmy Arvato Supply Chain Solutions ve Španělsku.

Související