Britská pošta Royal Mail chystá restrukturalizaci a propustí zhruba 2000 lidí. Firma také oznámila, že za uplynulý finanční rok jí klesl zisk před zdaněním o 31 procent na 275 milionů liber (8,2 miliardy korun). Příští rok plánuje během prvního ze tří kroků obnovy ušetřit na nákladech na zaměstnance 130 milionů liber (3,9 miliardy korun) a chce snížit investiční výdaje o dalších 300 milionů liber.

Finanční rok firmě skončil 29. března. Minulý rok pro firmu pracovalo zhruba 162 tisíc lidí.

Royal Mail nebude letos a příští rok vyplácet dividendy. Akcie podniku krátce po poledni odepisovaly přes osm procent.

"Za hrozivým výkonem Royal Mail v posledních letech je do značné míry to, že se firma nedokázala přizpůsobit světu, v němž lidé posílají méně dopisů a více balíků. Tak zní nepříjemná pravda," řekl agentuře Reuters analytik Adam Vettese ze společnosti eToro.

V Británii, kde Royal Mail očekává letos hluboké ztráty, firmě za duben a květen klesly tržby za dopisy o 23 procent. Tržby za přepravu balíků se naopak o 28 procent zvýšily.

Šéf podniku Keith Williams uvedl, že koronavirová krize uspíšila o tři až čtyři roky nutnost soustředit se na logistiku a doručování balíků na úkor dopisů. Propouštění se podle něj bude týkat zejména lidí z administrativy.

V předchozích týdnech zvýšil podíl v Royal Mail na 8,2 procenta investiční fond Vesa Equity, který ovládají podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Podle listu Financial Times tento krok vyvolal spekulace o možném převzetí podniku. Křetínský s Tkáčem v poslední době nakupují menší podíly ve více firmách, a to v Evropě i v USA.

Související