Podíl volných průmyslových hal a skladů v Česku na konci prvního čtvrtletí meziročně vzrostl o 1,8 procentního bodu na 5,5 procenta. V porovnání s koncem loňského roku stoupl o 1,4 procentního bodu. Nejnižší byl v Praze a okolí. Vyplývá to z údajů sdružení poradenských firem Industrial Research Forum (IRF).

Celkově bylo na trhu 476 400 metrů čtverečních moderních průmyslových ploch, které byly připraveny k okamžitému nastěhování. Plocha nově dokončených skladů a výrobních hal v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o čtvrtinu na 211 100 metrů čtverečních. Celkem bylo v prvním čtvrtletí dokončeno 14 nových budov.

Na konci března bylo ve výstavbě 534.500 metrů čtverečních průmyslových a skladových ploch, meziročně o dvě procenta více. Necelé tři pětiny se staví pro konkrétní nájemce. Celková plocha moderních průmyslových a skladových prostor určených k pronájmu vzrostla meziročně o osm procent na 8,62 milionu metrů čtverečních.

Rozloha ploch, na které byly uzavřeny nebo prodlouženy nájemní smlouvy, v prvním čtvrtletí meziročně klesla o čtvrtinu na 270 400 metrů čtverečních.

Nejvyšší nájemné průmyslových a logistických nemovitostí v porovnání se stejným obdobím loňského roku zůstalo přibližně stejné. V Praze a Brně se pohybuje od 4,50 do 4,85 eura (120 až 130 korun) za metr čtvereční měsíčně. V dalších žádaných lokalitách jako Ostrava, Plzeň nebo Ústecký kraj bylo nájemné v rozmezí čtyři až 4,35 eura (106 až 115 korun).

"Praxe, kdy developeři v minulosti poskytovali měsíc nájemních prázdnin za každý rok nájmu, již není tak běžná. V současnosti se pobídky odvíjejí od různých faktorů, mezi které patří lokalita, velikost a délka nájmu nebo profil nájemce," uvedlo sdružení IRF.

Členy sdružení IRF jsou společnosti CBRE, Colliers Internacional, Cushman & Wakefield a JLL.

Související