Nadstandardně vyztužené podlahy, osvětlení, které odolá teplotě až 70 stupňů, v zemi zapuštěné prefabrikované nádrže. To jsou některá ze specifik, s nimiž se vypořádal stavitel průmyslových parků Contera při rozšiřování výrobní haly pro společnost Aludyne. Přední výrobce komponentů do aut má nyní k dispozici v Contera Parku Ostrava City plochu 20 tisíc metrů čtverečních a nově přinese do regionu 350 pracovních míst.

Aludyne, který dodává díly pro automobilky, jako jsou třeba Audi, BMW, Porsche nebo Jaguar, je klientem v Contera Parku Ostrava City už od roku 2018. Nyní došlo k rozšíření užitné plochy o zhruba pět tisíc metrů čtverečních. Původně měla Contera firmě předat expandované prostory v pondělí 1. června, práce a veškeré úpravy ale stihla v předstihu, a tak klient dostal klíče již v úpterý 12. května.

„Dodavatelé dodrželi přesný timing, a i v době pandemie a všemožných omezení nám vše klapalo podle plánu. Takže jsme mohli halu předat klientovi ještě před termínem,“ říká Tomáš Kotlovský, projektový manažer společnosti Contera. Nyní se čeká na finální razítko od stavebního úřadu. Potřebná povolení od hasičů i hygieny již Aludyne má.

Provoz v Contera Parku Ostrava City, kde má sklad i největší světový výrobce nábytku Ikea nebo dopravce DB Schenker, navíc od středy 1. července výrazně usnadní zavedení autobusové linky číslo 61 městské hromadné dopravy. Zastávka bude umístěna hned naproti skladu Ikea a ponese jméno Kunčičky, Contera Park.

Provoz v parku od středy 1. července výrazně usnadní zavedení autobusové linky číslo 61.
Provoz v parku od středy 1. července výrazně usnadní zavedení autobusové linky číslo 61. Foto: Contera

Od června tedy v nové hale mohl začít zkušební provoz, který zpravidla trvá 12 měsíců, lze jej ale prodloužit až na tři roky. „S největší pravděpodobností u Aludyne bude prodloužení potřeba. Vzhledem k tomu, že v hale bude probíhat technologicky náročná výroba, hygiena změří hlavně hluk, přítomnost chemických látek a podobné věci, které lze sledovat jen za plného provozu,“ dodává Kotlovský.

Nejnáročnější fází při přípravě hal pro Aludyne bylo vypořádání se se základy starých budov, které na brownfieldu v Kunčičkách zůstaly. V první etapě Contera pracovala po téměř 8 měsíců hluboko v zemi, aby odstranila zbytky původní sanitárny, a problematika stávajících základových konstrukcí bylo nutno řešit v menší míře i při expanzi. O to větším úspěchem je, že Contera budovu klientovi předala s předstihem.

Developer se musel během stavby haly, která naplní kapacitu Contera Parku Ostrava City na 100 procent, vypořádat i s technologickými výzvami. „Jde o provoz zpracování hliníku, takže jsme museli pro Aludyne do země zapustit nádrže na chladicí vodu, připravit systémy pro instalaci jeřábů či nadstandardně zvýšit nosnou kapacitu podlah. Ty jsou mocnosti až 40 centimetrů a obsahují tři vrstvy kari sítí. V hale je i vysokovýkonné LED světlo, které na trhu běžně nekoupíte. Vzhledem k výrobě v pecích musí vydržet teplotu až 70 stupňů,“ specifikuje Kotlovský.

Developer se musel během stavby haly, která naplní kapacitu Contera Parku Ostrava City na 100 procent, vypořádat i s technologickými výzvami.
Developer se musel během stavby haly, která naplní kapacitu Contera Parku Ostrava City na 100 procent, vypořádat i s technologickými výzvami.                                                                                              Foto: Contera

Kromě expandované výrobní haly dostavba obsahuje i nové energocentrum, kde je například čerpací stanice nebo kompresorovna. Contera dále rozšířila parkoviště určené výhradně pro Aludyne, jehož kapacita je nyní navýšena o 60 nových stání.

Související