Ochranné masky, roušky, brýle, nemocniční lůžka, testy na onemocnění covid-19, dezinfekční a další ochranné prostředky přepravovaly v minulých týdnech přední evropské přepravní společnosti, působící též na českém trhu, mnohdy případů zdarma. V případech dlouhých mezikontinetálních přeprav sice dodávky zásilek nemohly být realizovány gratis, ale byla jim ze strany dodavatelů věnována mimořádná priorita a péče. Vyplývá to z informací, které společnosti v době koronavirové krize průběžně zveřejňovaly.

Gebrüder Weiss zavedl službu pro firmy, jež přicházely o tržby

„Zdarma jsme rozváželi roušky, ochranné štíty, nanolátky nebo dezinfekce do nemocnic, domovů pro seniory a další potřebná místa,“ odpověděl na první dotaz v on-line debatě měsíčníku Logistika a Hospodářských novin Jan Kodada, obchodní a marketingový ředitel logistické společnosti Gebrüder Weiss. Upozornil, že firma rovněž spustila službu eFulfillment, která dokáže maloobchodníkům s kamennými obchody zajistit v krátké době e-shop a postarat se o všechny potřebné logistické procesy. „Uvědomovali jsme si, že je nutné rychle pomoci firmám, které v důsledku opatření musely zavřít své provozovny a každý den tak přicházely o své tržby,“ řekl Jan Kodada.

Obliba e-shopů raketově roste. Jak je rozjet a jak zvládnout jejich logistiku?

Geis doručil ochranné masky Covmask do nemocnice v Motole

Ochranný prostředek Covmask vznikl na půdě pražské ČVUT s technickou podporou Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové a Fakulty Vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. Během dvou měsíců bylo vyrobeno a také dodáno 30 tisíc masek. Celkem 48 palet ochranných pomůcek (sedm tisíc kusů), dovezla do nemocnice v Motole zdarma společnost Geis CZ jako svoji podporu tomuto projektu. Poslední čtyři palety byly doručeny v pondělí 1. června.

Esa logistika nasadila vozy se sklápěcím čelem

Společnost ESA logistika během koronavirové pandemie navázala spolupráci s Českým červeným křížem a během dubna zdarma distribuovala jeho místním organizacím 19 palet čistících a dezinfekčních prostředků a hygienických potřeb. Tato spolupráce v květnu pokračovala další vlnou. Při ní ESA logistika zajistila rozvoz dalších hygienických a ochranných prostředků určených pro nestátní zdravotnická a sociální zařízení. „Zajistili jsme celkem 25 palet zboží do 15 míst v Česku,“ popisuje rozsah pomoci manažer marketingu společnosti ESA logistika Jindřich Karas. Firma pro rozvoz nasadila vozidla se sklápěcím čelem, která za pomoci jejích řidičů usnadnila přesunutí zboží do skladů Českého červeného kříže v místech určení.

Urgentní dodávky do Rumunska v režii přepravce Gefco

Společnost Gefco, globální lídr v oblasti řešení multimodálních dodavatelských řetězců, přepravila v uplynulých týdnech další transkontinentální zásilku ochranných zdravotnických pomůcek v urgentním režimu. Jednalo o dodávku zboží pro síť rumunských dentálních klinik i ochranné prvky pro rumunský trh. Celkem šest tun ochranných pomůcek bylo přepraveno v režimu Time Critical Solutions ze Šanghaje do Frankfurtu letecky a následně pak kamionovou dopravou do cílových destinací v Rumunsku. Na rumunský trh bylo dodáno celkem 1,25 milionu obličejových roušek a 5 100 ochranných brýlí.

Zhruba jeden milion obličejových roušek je určen na prodej v rámci rumunského trhu, zbývajících 250 tisíc roušek míří do sítě dentálních klinik a zubních laboratoří. Gefco bylo jediným dodavatelem, schopným zorganizovat přepravu zásilky v urgentním režimu, včetně klientem požadovaných hodinových updatů, informací o aktuálním stavu přepravy v reálném čase a zajištění všech celních i daňových náležitostí.

DB Schenker zajistil dodávky do Lombardie

Poskytovatel logistických služeb DB Schenker převzal zakázku dovozu celkem 186 kontejnerů s ochrannými prostředky z Číny do zdravotnických zařízení v těžce zasaženém lombardském regionu. Dodávka zahrnuje ochranné kombinézy pro lékaře a brýle. Prvních dvacet kontejnerů dorazilo do Verony v polovině května. Celkově dodávka zahrnuje více než 1300 tun ochranných kombinéz a brýlí od různých čínských výrobců.

Společnost DB Schenker materiál převáží nákladními vozy na kontejnerový terminál ve městě Si-an, kde je naložen na vlak. Po dvanácti dnech a cestě více než 10 tisíci kilometrech přes Kazachstán, Rusko a Bělorusko se náklad dostane do Kaliningradu. Odtud jsou kontejnery přepravovány lodí do Rostocku, odkud je opět vlak převáží do terminálu ve Veroně. Celkově byla společnost DB Schenker schopna zkrátit dobu přepravy na pouhých 15 dní. Po celním odbavení jsou pomůcky kamiony distribuovány do zdravotnických zařízení v Miláně, Bergamu a Brescii.

Do pomoci se během koronavirové krize zapojily samozřejmě i další přepravci.

Související