Kvůli dopadům pandemie způsobené koronavirem očekává společnost A.P. Moller-Maersk ve druhém čtvrtletí propad objemu přepraveného zboží až o čtvrtinu. Firma je největším kontejnerovým přepravcem po moři, spadá pod ni asi pětina světové flotily využívané pro lodní přepravu. Podnik také uvedl, že za první čtvrtletí vytvořil zisk 209 milionů dolarů (5,3 miliardy korun proti ztrátě 656 milionů dolarů za stejné období loni.

Tržby za první kvartál tato dánská firma zvýšila na 9,6 miliardy dolarů (241,8 miliardy korun) z 9,5 miliardy dolarů před rokem. Výhled na tento rok je podle managementu velmi nejistý. Firma očekává, že poptávka po přepravě kontejnerů letos kvůli pandemii nemoci covid-19 klesne. Dříve společnost předpokládala růst poptávky až o tři procenta.

"Vzhledem k tomu, že poptávka je celosvětově stále poznamenaná (dopady pandemie), očekáváme, že ve druhém čtvrtletí se objem (přepraveného zboží) ve všech divizích sníží, a to o 20 až 25 procent," konstatoval ve firemním sdělení šéf podniku Soren Skou.

Výhled na celý rok firma zrušila už v březnu a nový dnes neposkytla. Hlavním scénářem je podle vedení největší propad ve druhém čtvrtletí, po němž bude následovat relativně slabý třetí kvartál a částečné zotavení v posledních třech měsících roku.

Moller-Maersk na konci března odstavil deset procent své flotily a zatím hodlá pokračovat beze změn, aby držel krok se zpomalením kontejnerové dopravy a aby neklesaly sazby za přepravu.

Jako hlavní důvod propadu poptávky po kontejnerové dopravě podnik uvádí pokles maloobchodního prodeje a výroby automobilů v Evropě a ve Spojených státech. "Mnoho našich velkých zákazníků jsou maloobchodníci nebo jejich dodavatelé, což nás přirozeně poškozuje," řekl šéf podniku.

Zatímco některé maloobchodní podniky, na které kvůli pandemii tvrdě dopadla karanténní opatření, Moller-Maersk požádaly, aby s přepravou počkal, jiným, například americké internetové společnosti Amazon, se objem prodávaného zboží zvyšoval. Tyto podniky proto naopak požadovaly rychlejší přepravu, včetně železniční a letecké, upozornil Skou.

Související