Kvůli nedostatku leteckých spojů v souvislosti s epidemií koronaviru může v současnosti trvat doručení poštovní zásilky z Česka do USA a dalších zemí i více než měsíc. Může se i stát, že zásilky zůstanou v Praze několik týdnů, než se dostanou do letadla. Problémy mohou nastat i při doručování do Česka.

"Česká pošta upozorňuje klienty, že v této době může nastat i situace, kdy příjem zásilek do některých zemí nebyl pozastaven, nicméně z důvodu nedostatečných přepravních kapacit může být přepravní doba výrazně prodloužena. Jedná se například o Spojené státy americké. Aktuální přepravní kapacity jsou nižší, než objemy přijímaných zásilek. Tím celková přepravní doba přesáhne i jeden měsíc," uvedl Ivo Vysoudil z tiskového oddělení pošty.

V minulém týdnu Česká pošta odeslala do USA zhruba šest tun zásilek a do Velké Británie čtyři tuny. Přesto jsou kapacity nedostatečné. Problémy mohou nastávat i opačným směrem.

Česká pošta doručuje svým zákazníkům v České republice zásilky, které ze zahraničí dostane do přepravy, za níž je zodpovědná. Pokud zahraniční přepravní společnosti či internetové obchody nejsou kvůli současným limitům v mezinárodní přepravě schopny dopravit zásilku po řádném objednání svým zákazníkem do přepravy, na kterou by měla Česká pošta vliv, nemůže Česká pošta garantovat její doručení adresátovi v České republice, upozornilů Vysoudil.

Podnik pravidelně zveřejňuje na svých webových stránkách aktuální seznam zemí, do kterých je pozastaveno přijímání zásilek, a to právě kvůli neexistenci nebo nedostatečnému množství leteckých kapacit.

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu IATA a Světová poštovní unie UPU minulý týden varovaly, že letecká kapacita pro přepravu poštovních zásilek je v současné době nedostatečná. Podle obou organizací je třeba, aby státy během krize vyvolané koronavirovým onemocněním leteckou poštovní službu podpořily .

K přepravě pošty se nejčastěji používají osobní lety. Ty však byly zredukovány o 95 procent, přitom o 25 až 30 procent vzrostla poptávka po mezinárodní přepravě zásilek z internetových obchodů. IATA a UPU proto vyzvaly vlády, aby pomohly leteckým dopravcům zejména zrychleným vydáváním povolení pro charterové přepravy a dalšími opatřeními, která by usnadnila letecký provoz v kritické době.

Související