Poskytovatel alternativní taxislužby Uber za první čtvrtletí vykázal ztrátu 2,9 miliardy dolarů (72,8 miliardy korun). Ztráta zahrnuje odpis 2,1 miliardy dolarů aktiv některých menších investic společnosti před zdaněním. Ke ztrátě přispěla i pandemie, kvůli níž Uber už v polovině dubna zrušil výhled na tento rok. S podporou divize doručování potravin Uber Eats společnosti stouply tržby. V sedmi zemích nicméně společnost tuto službu ukončuje - kromě Česka Uber Eats opouští také Rumunsko, Ukrajinu, Egypt, Honduras, Uruguay a Saúdskou Arábii.

Tržby se Uberu za první tři měsíce tohoto roku zvýšily o 14 procent na 3,54 miliardy dolarů, což zhruba odpovídá odhadu analytiků dotazovaných společností Refinitiv. Respondenti očekávali tržby 3,51 miliardy dolarů. Měřítkem hrubého provozního zisku EBITDA skončil Uber první kvartál se ztrátou 612 milionů dolarů.

Chod firmy ovlivnila koronavirová krize

Společnost původně odhadovala, že jí hrubý provozní zisk za tento rok stoupne, ale ve čtvrtek 16. dubna Uber výhled kvůli nejistotě spojené s pandemií zrušil. Před týdnem firma sdělila, že po celém světě zruší 3700 pracovních míst. To odpovídá zhruba 14 procentům její celkové pracovní síly. Její šéf Dara Khosrowshahi se na zbytek roku vzdal v souvislosti s negativními dopady koronavirové krize na chod podniku své základní mzdy.

Tržby z přepravních služeb se meziročně zvýšily o dvě procenta, ale ve srovnání s předchozím čtvrtletím klesly o více než 18 procent. V poměru s předchozím kvartálem tržby divize doručování potravin Uber Eats vzrostly o více než 11 procent, ale meziroční růst výrazně zpomalil.

Tři roky Uber Eats v Praze

Divize Uber Eats začala v Praze fungovat v roce 2018. Nejprve rozvážela ze čtyř pražských restaurací McDonald's, a to z lokalit Muzeum, Vodičkova, Florenc a Eden. Později služby rozšířila. Ke konkurentům patří služby Dáme Jídlo, Bolt Food či Wolt. Uber Eats v české metropoli končí ve středu 3. června.

Uber v Praze poskytuje také klasické přepravní služby, těch se ukončení činnosti netýká. "Odchod Uber Eats z České republiky nás mrzí. Možnost objednávat si jízdy Uberem ale zůstává i nadále. Naší hlavní prioritou je teď minimalizovat dopad na naše ceněné zaměstnance, partnerské restaurace, partnerské kurýry a zákazníky, kteří nás podporovali," sdělila firma v prohlášení.

Související