Zrušené letecké osobní linky kvůli pandemii covid-19 postihly i přepravu nákladů, které se běžně přepravují v prostoru pro zavazadla. Samotná kapacita cargo letadel současným potřebám nestačí, a výrobce Airbus proto vyvíjí způsob, jak rychle upravit stroje řady A330 a A350. Připravovaný postup umožňuje po odstranění sedadel v kabině pro cestující bezpečně upevnit palety se zásilkami.

Řešení pomůže leteckým dopravcům rozšířit svou činnost v oblasti nákladní přepravy. Umožňuje také uspokojovat vysokou poptávku po humanitárních letech k rychlé přepravě velkého množství lékařského vybavení a dalších potřebných zásilek. Dopravci dosud vozí v osobních letadlech náklad umístěný na sedadlech, nové řešení však usnadňuje a urychluje nakládku i vykládku a zamezuje poškozování sedadel. Podle Airbusu je rovněž výhodou zvýšená bezpečnost a lepší protipožární ochrana. Upevnění nákladu má odolat i značnému přetížení při startu, přistání či během letu, aby nemohlo dojít k pohybu předmětů po kabině.

Úprava kabiny zahrnuje odstranění sedadel i další výbavy pro cestující a následnou instalaci bezpečnostních zádržných systémů. Postup je navržen tak, aby bylo možné demontované vybavení nainstalovat zpět a vrátit letadlo do osobní přepravy. Při provedení úpravy podle propozic Airbusu bude možné získat jednorázovou certifikaci Evropské agentury pro bezpečnost letectví EASA.

Související