Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý kontinent, na němž žije 1,3 miliardy lidí, hlásí jenom 7000 nakažených a zhruba 300 mrtvých, avšak vyhlášená omezení brání dopravě zboží i humanitární pomoci.

Podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) je zásobování potravinami nyní narušeno minimálně a zásoby jsou „odpovídající“. Problémy jsou spíš v logistice, kdy není možné dopravit zásilky na určená místa. Experti očekávají narušení zásobovacích řetězců během dubna a v květnu.

V Sahelu hrozí humanitární krize

Světový potravinový program (WFP) upozorňuje, že v centrální oblasti Sahelu, který se rozkládá na jižním okraji Sahary, hrozí humanitární krize. Nedostatkem potravin je tam už nyní ohroženo pět milionů lidí a krizi podle WFP nebude možné zvládnout, jestliže se tam začne šířit koronavirus. Subsaharská Afrika dováží ročně až 40 milionů tun obilovin.

Nigerský prezident Mahamadou Issoufou prohlásil, že Afrika potřebuje kvůli koronaviru pomoc v podobě obdoby takzvaného Marshallova plánu. USA jím pomohly Evropě po 2. světové válce.

„Afrika potřebovala Marshallův plán k zajištění svého rozvoje a na boj proti chudobě už před epidemií. Koronavirus je další argument pro vyhlášení Marshallova plánu pro Afriku,“ prohlásil Issoufou. V Nigeru evidovali na konci minulého týdne jenom 98 potvrzených případů nákazy a pět lidí tam zemřelo.

Organizace pro výživu a zemědělství upozornila, že v západní Africe, která v letech 2014 až 2016 bojovala s epidemií eboly, vedlo vyhlášení karantény k hladovění a podvýživě. Omezení pohybu lidí zamezilo farmářům najímat potřebné dělníky a také přepravovat úrodu na trhy.

Nemocnice v Libyi jsou na tom špatně

To, jak si chudé africké země poradí s koronavirem, vyvolává obavy stejně jako to, jak to zvládnou státy, v nichž se bojuje. K nim patří Libye, která v pátek 3. dubna ohlásila první mrtvou. Je jí pětaosmdesátiletá žena, u níž byla nákaza koronavirem potvrzena až po smrti.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky upozornil na zhoršenou sanitární situaci v Libyi. Podle něj nemusí tamní zdravotnictví epidemii zvládnout. „Zdravotnická zařízení mají omezené finanční prostředky a potýkají se s nedostatkem vybavení i léků,“ řekl mluvčí úřadu Babar Baloch. Mnoho klinik a nemocnic, které se nacházejí v oblasti bojů, bylo poškozeno a nefunguje, dodal.

Související