Nespokojení slovenští autodopravci během ohlášeného protestu za snížení silniční daně a za pozastavení mýtného systému v úterý svými auty zablokovali jednu z důležitých silnic v Bratislavě a zpomalili provoz na severu země. Úřady v reakci odmítly požadavkům dopravců vyhovět a ministerstvo dopravy označilo jejich akci za politickou z důvodu blížících se parlamentních voleb.

Unie autodopravců Slovenska svolala protestní akci proto, že se podle ní zhoršují podmínky pro podnikání dopravců. Upozornila také na závěry nejvyššího kontrolního úřadu, podle kterých stávající provozovatel mýtného systému SkyToll zinkasoval až téměř polovinu z vybraného mýtného.

Protest se ale nekonal jen v Bratislavě. Podle televize TA3 na severu země nedaleko hranic s Polskem další skupina autodopravců pod dohledem policie protestovala pomalou jízdou po hlavním silničním tahu u Tvrdošína a Trstené.

Slovenské ministerstvo financí odmítlo požadavek autodopravců na snížení silniční daně o polovinu, což by podle úřadu vedlo ke snížení příjmů státu o 35 milionů eur (885 milionů Kč) ročně. Tuto daň platí na Slovensku podnikatelé, kteří při své činnosti využívají motorová vozidla.

Ministerstvo dopravy uvedlo, že s dopravci pravidelně jedná ve věci nové smlouvy na mýtný systém. "Protesty mají politický podtext, protože dopravci otevřeli toto téma tři měsíce před volbami a do té doby neměli ambici o mýtném systému diskutovat," uvedlo ministerstvo dopravy, které protesty dopravců označilo za neopodstatněné a nekonstruktivní.

Slovenští autodopravci protestovali už před deseti lety, a to v souvislosti se zahájením výběru mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po dálnicích a dalších silnicích. Vláda tehdy částečně ustoupila nákladním autodopravcům a prosadila snížení spotřební daně na naftu.

Související