Výrobce nákladních automobilů Avia Motors chce příští rok dodat zákazníkům první užitkové elektromobily. Na jejich výrobě spolupracuje s dalšími partnery. V současnosti pracuje na výsledné podobě elektromobilu na podvozku modelové řady Avia Initia a vznikají prototypy, uvedl v tiskové zprávě Andrej Čírtek ze společnosti Czechoslovak Group (CSG), které přeloučská firma patří.

Elektromobily mají nahradit dosud vyráběné nákladní vozy se spalovacími motory, jejichž produkce letos skončila. Pro projekt užitkových elektromobilů lehké a střední kategorie by přeloučská automobilka podle dřívějších informací poskytovala podvozky a kabiny, partneři elektromotory a baterie.

Společnost již s takovou spoluprací zkušenosti má. Koncem minulého desetiletí vyráběla elektromobily na podvozku Avia modelové řady D spolu s britskou firmou Smith. Tyto vozy se pak uplatnily na britském i americkém trhu. Nová vozidla by byla vhodná například pro městský a příměstský rozvoz. Využívat by je mohly firmy, které si vytvoří síť nabíjecích stanic.

Kvůli přísnějším evropským emisním normám se CSG rozhodla výrobu vozidel se spalovacími motory ukončit. Dál bude ale pokračovat zakázková výroba vozů Avia Initia s pohonem 4x4. Firma bude také poskytovat servisní podporu několika tisícům vozidel Avia řady D a Initia, má také dostatek potřebných náhradních dílů. Avia Motors by se v budoucnu mohla stát i subdodavatelem některých komponentů potřebných pro automobilový průmysl.

Automobilka v Přelouči sídlí v prostorách Czechoslovak Group, kam se přestěhovala výrobní linka z pražských Letňan. Společnost Avia Motors koupil holding CSG v roce 2016 od indické skupiny Ashok Leyland Motors, která v roce 2013 výrobu v Česku ukončila a přenesla ji do Indie.

Související