Internetový obchod Amazon oznámil, že v Polsku otevře nové distribuční centrum o rozloze 210 tisíc metrů čtverečních. Firma přitom letos na podzim v této zemi otevřela už dva logistické provozy. Amazon tak reaguje na rostoucí poptávku v Evropě.

V novém zařízení budou zaměstnanci Amazonu vychystávat, balit a expedovat zákazníkům drobnější objednávky, jako jsou knihy, elektronika a spotřební zboží. Centrum připravuje developer Panattoni a podle Amazonu bude největším zařízením v Polsku vybaveným roboty. „Polsko bylo první zemí v Evropě, kde jsme v září 2015 uvedli na trh technologii Amazon Robotics,“ uvedla Marian Sepesi, regionální ředitelka amerického e-shopu.

Díky širokému nasazení automatizace bude v distribučním centru ve slezské obci Gliwice asi 70 kilometrů od Ostravy pracovat jen 1000 lidí, zatímco například v přibližně polovičním skladu u Prahy pracují asi 3000 zaměstnanců na plný úvazek a další 3000 během předvánoční špičky. 

 

 

Amazon působí v Polsku od roku 2014 a jeho investice v zemi dosahují 14 miliard zlotých (asi 83 mld. korun). Firma udává, že v zemi dosud vytvořila ve svých sedmi logistických centrech na 16 tisíc pracovních míst.