Zabránit střetu člověka s projíždějícími vozíky má nový bezpečnostní prvek, který představil výrobce manipulační techniky Linde Material Handling. Interaktivní výstražná vesta zvýší bezpečnost práce ve skladech i výrobních závodech.

Úrazy způsobené střetem chodce a manipulačního vozíku představují ve skladech stálou hrozbu. Například podle statistiky německé pojišťovny DGUV vzniklo 40 až 50 procent všech registrovaných nehod v souvislosti s provozem manipulační techniky.

Interaktivní vesta se zvukovou a vibrační výstrahou a na dálku viditelnou světelnou signalizací doplňuje bezpečnostní systém Linde Safety Guard. Systém vysílá ultra-širokopásmové rádiové signály a určuje polohu objektů s přesností na centimetry, a to i přes stěny a dveře. Umožňuje řidičům vysokozdvižného vozíku zjistit, ze kterého směru se někdo blíží. Chodci mohou díky vibracím pocítit a také uslyšet upozornění na blížící se vysokozdvižný vozík.

Přenosná aktivní jednotka Linde Safety Guard je integrována přímo do bezpečnostní vesty certifikované podle normy ISO pro oděvy s vysokou viditelností. „Pokud si pracovník oblékne vestu, začne automaticky využívat asistenční systém Linde Safety Guard. Vesta je vybavena předními a zadními LED pásy, které jsou za normálních podmínek trvale osvětleny na 40 procent. V případě nebezpečí kolize se LED pásy na vestě přepnou do režimu blikání a zároveň zvýší svoji svítivost na 200 procent. Takovou výstrahu už nelze přehlédnout,“ vysvětluje Benjamin Reis z Linde MH. Aktivní jednotka je ve vestě umístěná v oblasti klíční kosti, což zajišťuje, že vibrace je snadné ucítit. Varovný tón, který je v případě nebezpečí vydáván, zazní blízko ucha, čímž nedochází k blokování rádiových signálů.

Vesta je vhodná pro celoroční nošení, lze ji obléknout přes zimní bundu nebo tričko a senzor zůstává stále na stejném místě. Díky použitému nízkému napětí lze vestu používat za všech povětrnostních podmínek, a to i při zvýšené vlhkosti. Powerbanka, která je umístěna ve vodotěsném pouzdru, dodává systému energii až po dobu 16 hodin. Baterii lze kdykoli vyměnit, navíc součástí dodávky je i nabíjecí stanice. Vesta je k dispozici v šesti velikostech a je navržena tak, aby umožňovala dostatečnou volnost pohybu a zároveň bránila nechtěnému zachycení.

Výrobek získal ještě před svým uvedením na trh ocenění Dekra 2019.

Související