V Evropě stoupá podíl elektrických vozíků na celkových prodejích manipulační techniky. Zaměřujete se nyní víc na tento pohon?

Ano, zaměřujeme se hlavně na elektrický pohon. Na trhu už dnes nemáme příliš velký podíl na prodejích strojů se spalovacím motorem.

Zvyšuje se dál poptávka po vozících s elektrickým pohonem?

Stále pozorujeme určitý nárůst. Ale před pár lety jsme očekávali, že trh se spalovacími motory půjde dolů mnohem rychleji, stále však mají své příznivce a existují trhy, kde trend nástupu elektrovozíků příliš nevidíme.

Je rozdíl mezi tím, co říkají zákazníci a co statistiky. Zákazníci hodně mluví o tom, že přejdou ze spalovacích motorů na elektřinu, často to ale neudělají. Statistiky potvrzují, že nástup elektrických vozíků nemá takovou razanci, jak jsme očekávali.

10 %

Na prodejích techniky s protizávažím mají teď li-ion vozíky podíl mezi pěti a deseti procenty.

Snaží se Evropská unie − podobně jako u automobilů − tlačit na snižování emisí vozíků se spalovacím motorem?

Ano, omezení se postupně zpřísňují. Abychom vyhověli všem pravidlům, musíme neustále vylepšovat motory. Je to stále těžší a těžší, zvyšují se kvůli tomu náklady. Myslím, že to může ovlivnit další nástup elektrického pohonu.

Myslíte si, že v příštích letech se vozíky se spalovacím motorem přestanou v některých katego­riích úplně vyrábět?

Myslím, že to může přijít. Jsem ale opatrný. Ve vyšší tonáži je pro nás elektrický pohon stále výzvou. Pokud budeme hovořit o nosnosti pět či šest tun a výš, pak výkon dieselového pohonu je stále větší, než má elektrický vozík. Není to kvůli tomu, že by to baterie nezvládly, důvodem je technologie − jde o motor, elektroinstalaci, ovladače atd. Musíme se dál zaměřit na rozvoj technologií.

V rámci elektrických vozíků roste podíl strojů s lithium-iontovou technologií. Jaký mají nyní podíl na vašich prodejích?

V kategorii techniky s protizávažím mají teď něco mezi pěti a deseti procenty, jejich prodeje ale rychle rostou.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Jste předplatitel tištěného titulu? Proveďte aktivaci.