Výrobce a prodejce nábytku IKEA zvýšil roční zisk před zdaněním o pět procent na 1,8 miliardy eur (45,9 miliardy Kč). Firma očekává, že se jí ve fiskálním roce zvýší tržby díky růstu prodeje přes internet, ale zisky se sníží vlivem velkých investic, řekl agentuře Reuters finanční ředitel společnosti Martin van Dam.

IKEA v oblasti obchodování po internetu nejprve zaostávala za konkurencí. Od roku 2017 ale tento největší výrobce a prodejce nábytku na světě investuje do toho, aby udržel krok s novými požadavky zákazníků i konkurencí internetových prodejců, jako je americký Amazon či Made.com se sídlem v Británii.

S rozvojem prodeje přes internet firmě stoupají náklady na balení a logistiku, zejména divizi Inter IKEA Group, která zásobuje franšízy skupiny po celém světě.

„Logistika je pro nás samozřejmě velkou výzvou. Přepravujeme velké výrobky,“ podotkl van Dam. „Snažíme se vyřešit, jak můžeme změnit toky – máme tým, který řeší, jak přepravovat zboží efektivněji. A to znamená investice,“ dodal.

Finanční ředitel společnosti IKEA sice neuvedl přesně, kolik hodlá skupina investovat, řekl ale, že to převýší investice z loňského finančního roku. Ty do loňského srpna za dvanáct měsíců byly zhruba 175 milionů eur.

Vedle logistiky se IKEA chystá investovat do nových formátů prodejen a služeb, jak je doručení zboží a jeho montáž.

Související